1. listopadu 2015 7:29 Lidovky.cz > Relax > Design

Český ‚ajťák‘ prorazil ve světě s návrhem interiéru luxusní vily

Takto vypadá realizace interiéru, který navrhoval pro luxusní vilu Marek Plaček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Takto vypadá realizace interiéru, který navrhoval pro luxusní vilu Marek Plaček. | foto: Taylor Interiors

Označení IT specialista s sebou nese spoustu klišé v podobě uťápnutých programátorů, které vytrhává od reality jen hra s čísly. Jenže jak dokázal mladý Čech, i „ajťák“ může být kreativní a uspět na mezinárodní úrovni. Dostal totiž ocenění za návrh interiéru luxusní vily.

Třiadvacetiletý Marek Plaček vystudoval v Česku informační technologie a nyní působí jako CAD Designér v Londýně. Spolu se svým týmem získal koncem září prestižní ocenění Design & Architecture Awards za návrh interiéru vily ve Španělsku.

„Na celý projekt jsme byli vlastně jen tři. Já měl na starost veškerou technickou stránku spojenou s kreativní činností. Vytvářel jsem plány a nákresy, elektronické i papírové prezentace pro klienta včetně vizualizací,“ popisuje Plaček práci na projektu Casa Alegra, za který byl tým designérů nominován v celkem pěti kategoriích. Zvítězili ve dvou - Living Space a Europe Interior design – Residential £5 milion+.

Takto vypadá realizace interiéru, který navrhoval pro luxusní vilu Marek Plaček.
Takto vypadá realizace interiéru, který navrhoval pro luxusní vilu Marek Plaček.

Ke svému dosud největšímu projektu se dostal přitom náhodou. „Odpověděl jsem na inzerát v angličtině a druhý den ráno mi volali, jestli mohu hned nastoupit,“ vzpomíná Placek, který dlouho neváhal a v listopadu se rozhodl se pro cestu do Velké Británie.

„První měsíc se jelo hrozným tempem. Pracoval jsem průměrně 12 až 13 hodin denně včetně víkendů. Původně jsem měl pomáhat pouze s plánovací fází, ale dostal jsem plnohodnotnou pracovní nabídku na dobu neurčitou,“ říká. Součástí jeho práce byla nakonec i cesta do Španělska, kde dohlížel na samotné zařízení interiéru.

Třiadvacetiletý Marek Plaček vystudoval v Česku informační technologie a nyní...

Třiadvacetiletý Marek Plaček vystudoval v Česku informační technologie a nyní působí jako CAD Designér v Londýně.

Práci, která ho baví, vyměnil za studium na vysoké škole. Vše, co se doteď na počítači naučil, znal už ze střední školy. „Odjakživa jsem měl blízko k architektuře, ale rozhodl jsem se jít na Soukromou střední školu výpočetní techniky, a nelituji toho. Považuji jí za svou hlavní studnu vědomostí. Doteď používám programy, se kterými jsem se naučil pracovat už na střední,“ říká Plaček.

Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?