Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český design zaujal Brusel sklem i Alenkou v říši divů

Design

  7:00
Přehlídky belgického a mezinárodního designu Brussels Design September 2012, která právě probíhá v Bruselu se tentokrát účastní i Česká republika. Představuje se zde mladá designérka Iva Prucková, ale i známé značky jako je Prim, Lasvit nebo Ton.

Lucie Koldová na zahájení výstavy. foto: www.filipdesmet.eu

Mladí a nadějní v New Exhibit Design. S Českou účastí

V rámci Brussels Design September 2012 probíhá v T.A.G City v Bruselu výstava s názvem New Exhibit Design 2012, v jejímž rámci se představuje i nábytek Ivy Pruckové. Tato mladá designérka dokončila v roce 2011 studium na vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze a v minulých letech vystavovala i na pražském Designbloku. V galerii T.A.G City představuje projekt s názvem „Svět – nesvět”. Pro svůj objekt - bílou skříňku - se Iva Prucková inspirovala králíkem z pohádky Alenka v říši divů. “Tvořím surrealistickou pohádku skládanou ze vzpomínek a představ. Skříňka jako otvor do říše divů a snů může být s dvířky, poličkou nebo šuplíky. Majitel si může skříňku dotvořit dle vlastní fantazie“, vysvětluje designérka.

Stůl Ivy Pruckové

Projekt New Exhibit Design 2012 si klade za cíl reflektovat tvorbu mladých designérů. Desítka začínajících umělců, kteří byli vybráni porotou složenou z týmu Design September 2012 a galerie T.A.G City, má možnost seznámit publikum s avantgardním a alternativním designem. Na organizaci této výstavy se podílí i České centrum Brusel.

Češi v Bruselu

Součástí Brussels Design September 2012 je také výstava nazvaná Creative Session in Prague, která probíhá ve výstavních prostorách Pražského domu v Bruselu. Česká republika se tak poprvé účastní této mladé, ale ambiciózní přehlídky designu a Český dům dokonce poskytl svoje prostory pro tiskovou konferenci na zahájení Design September 2012. Zahraniční novináři tak mohli obdivovat díla českých špičkových návrhářů a firem přímo na místě.

Výstavu v Pražském domě připravili kurátoři Michal Froněk a Jan Němeček ze studia Olgoj Chorchoj a přizvali výrobce hodinek Prim a sklářské a nábytkářské firmy Lasvit, Ton, Bomma, Brokis, mmcité a Verreum. „Vybrali jsme firmy a značky, které představují určitý posun dopředu v oblasti designu a technologií. Ty, které vidí svoji budoucnost v inovacích a kreativitě. Proto jsme nazvali tento koncept Creative Session“, říká Michal Froněk.

Karáskův držák na kola

Všechny tyto značky spojuje jedno: tradiční český výrobek a snaha o neustálou inovaci. Často spolupracují s předními českými i světovými designéry, například Jiřím Pelclem, Františkem Víznerem, Rony Pleslem, Lucií Koldovou, zahraniční hvězdou Oki Sato ze studia Nendo nebo Michaelem Youngem. I díky tomu se tyto firmy a značky dobře etablují na zahraničních trzích.

Nendo pro Lasvit

Lucie Koldová, jejíž slavné lampy „muffins“ se úspěšně prodávají po celém světě, se osobně účastnila otevření výstavy v Pražském domě spolu s návrhářem Davidem Karáskem, jehož návrhy venkovního mobiliáře pro firmu mmcité zpříjemňují život obyvatelům mnoha měst doma i v zahraničí. „Myslím si, že design by měl sloužit všem, proto mě baví dělat návrhy pro venkovní prostor“, říká k tomu Karásek.

Michael Young pro Lasvit

Jako host přijel i světoznámý architekt Michael Young, který navrhl jedinečné skleněné stoly pro Lasvit a v rámci Design September bude mít přednášku a workshop. Na konci září pak otevře v Bruselu své vlastní „Michael Young Studio“.

Pokud se vydáte tento měsíc do Bruselu, zahrňte do svého plánu i Design September. Na výběr je toho víc než dost. A co by vám doporučila Lucie Koldová? „Třeba obchod Smets. „Jsou tam skvělé věci – zajímavé a inovativní“. Tento lucemburský rodinný podnik, který nabízí moderní a alternativní módu a design od renomovaných světových značek i mladých talentovaných umělců teď otevřel i novou pobočku v Bruselu.

Design September 2012

Letošní šestý ročník nabízí více než sto kulturních i komerčních událostí, které jsou roztroušeny na mnoha místech Bruselu v galeriích, obchodech i muzeích. Město se tak na měsíc stává místem setkávání současných belgických i světových designérů a veřejnosti zajímající se o design. Letos dominuje grafika a textil, k vidění je ale i nábytek, sklo a architektura. Program nabízí škálu kvalitních výstav, konferencí, filmových projekcí a trhů s designem. Návštěvníci se v rámci výstavy mohou účastnit různých projektů a prezentací jako je například “Pecha Kucha” – série prezentací designérů a architektů, kteří mají na představení sebe a svého díla vymezený čas - okolo 6 minut a během své prezentace mají možnost ukázat maximálně 20 obrázků. V rámci výstavy Design September také mnoho studií a obchodů pořádá dny otevřených dveří, při kterých se návštěvníci mohou seznámit s nejnovějšími trendy a návrhy začínajích i světových designérů. Výstava „Design September 2012“ potrvá do 30. září.

Design September

Autoři:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat