Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Design

Designblok se letos odehraje ve Veletržním paláci. Tématem jubilejního ročníku je Cesta

Veletržní palác foto: ND

Největší přehlídka designu a módy ve střední Evropě propukne od 4. do. 8. října 2023 ve dvou velkolepých výstavních domech v Praze. Designblokem poprvé ožije Veletržní palác, největší výstavní prostor Národní galerie Praha, a již potřetí Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Tématem, které je již tradičně koncepčním pojítkem celého festivalu, se pro pětadvacátý ročník Designbloku stává Cesta.
  13:43

„První Designblok se konal v roce 1999 a s nadsázkou si proto troufám tvrdit, že 21. století je – kromě jiného – stoletím českého designu. Tak jako má forma následovat funkci, design a český průmysl konečně následuje poptávku spotřebitelů po lepších a kvalitnějších výrobcích, která navzdory všem uplynulým krizím roste,“ pochvaluje si Jana Zielinski, zakladatelka a ředitelka festivalu Designblok.

Designblok

25. Designblok proběhne do 4. do 8. října 2023 ve Veletržním paláci, Uměleckoprůmyslovém museu v Praze a na dalších lokacích po Praze.

A dodává: „Jubilejní Designblok letos na podzim rozproudí dva významné chrámy českého výtvarného umění a designu – poprvé obsadí Veletržní palác a již potřetí Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Velmi si vážím dohody s Alicjou Knast, ředitelkou Národní galerie Praha, a Helenou Koenigsmarkovou, ředitelkou Uměleckoprůmyslového musea v Praze, které vyšly v pořádání Designbloku v prostorách těchto prestižních institucí vstříc. Věřím, že společnými silami vytvoříme nezapomenutelnou událost české kulturní scény se silným mezinárodním přesahem.“

Veletržní palác

Výstavní prostory Veletržního paláce se zaměří především na prezentaci novinek českého i mezinárodního designu v tradičních formátech Superstudia a Openstudia, tedy na jedné straně mezinárodních značek a výrobců, na druhé designérů a designérských studií. Ve Veletržním paláci nebude chybět také další ročník mezinárodní výstavy a módních přehlídek Diploma Selection, tematicky laděná Designerie – srdce celého festivalu – či stage nabízející denně edukativní přednášky, oborové diskuze a další doprovodný program.

„Festival Designblok nevznikl před 25 lety bez zjevného základu. Všechny jeho podoby mají hluboké kořeny v evropských hnutích výtvarného umění. Těší nás, že můžeme jedinečnému prostoru Veletržního paláce na chvíli vrátit jeho původní využití pro veletrhy. A současně umožnit designerům, aby i v budoucnu pokračovali v nikdy nekončícím dialogu mezi výtvarným a užitým uměním, tentokrát inspirovaném uměním českým,“ poznamenává ke spolupráci Alicja Knast, generální ředitelka Národní galerie Praha.

Veletržní palác

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...