Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 27 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Design

Mladí architekti z Čech ohromili Kalifornii. Z USA si vezou několik cen

Air House | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Air House | foto: airhouse.cz

Ve Spojených státech právě vyvrcholila prestižní architektonická soutěž Solar Decathlon, letos poprvé i s českou účastí. A Air House studentů ČVUT bodoval, na plné čáře vyhrál kategorii Architektura a v celkovém hodnocení se umístil na vynikajícím třetím místě.

Solar Decathlon je mezinárodní soutěž pro studenty vysokých škol pořádaná Ministerstvem energetiky USA, která se koná od roku 2002 jako bienále. Univerzitní týmy mají za úkol postavit dům, jehož jediným zdrojem energie je Slunce. Projekty jsou pak hodnoceny v deseti kategoriích: architektonická kvalita, atraktivita pro trh, technika, komunikace, cenová dostupnost, vnitřní komfort, ohřev vody, spotřebiče, domácí zábava a energetická bilance.

Tým projektu Air House.

Tým projektu Air House.

Český tým se do soutěže přihlásil vůbec poprvé, studenti ČVUT dostali vysněný mail potvrzující výběr mezi finálovou dvacítku v roce 2011. "I když to zní neuvěřitelně, na projektu pracujeme již téměř dva roky, počítám-li to od doby, kdy jsme začali s návrhem domu, se kterým jsme se do soutěže hlásili. Pro většinu z nás byla soutěž jako bonus k běžnému studiu nebo práci. Posledního půl roku nás ale plně zaměstnává," prozradili studenti v on-line rozhovoru se čtenáři Lidovek.cz v červenci.

JAK AIR HOUSE FUNGUJE A JAK VZNIKAL? PŘEČTĚTE SI ON-LINE ROZHOVOR S CELÝM TÝMEM!

Čeští studenti si pro soutěž připravili Air House, energeticky soběstačný experimentální dům, který nazývají elegantním domem v domě. Inspiraci hledali v tradiční venkovské architektuře. "V domě používáme v první řadě pasivní prvky - nadstandardní tepelnou izolaci, orientaci ke světovým stranám, stínění prosklených ploch. Koncept „domu v domě“ pracuje s principem dvou „kůží“. První kůži tvoří tepelně izolovaná obálka obytného prostoru. Druhá kůže (dřevěná pergola, horizontální a vertikální stínící lamely) funguje jako „nárazníková“ zóna a zmírňuje tepelnou zátěž. Technologie, včetně těch "nových" by měly být v budovách navrhovány v rozumné míře. My je používáme pro měření a regulaci parametrů vnitřního prostředí, pro ovládání zásuvkových okruhů a pro řízení umělého osvětlení," vysvětlili studenti a doplnili, že při stavbě domu byl kladen důraz na výběr přírodních materiálů, na jejich recyklovatelnost a nízkou potřebu energie na jejich výrobu. 

Air House

Air House

A Air House Američany bavil. Odborné servery se ho nemohou vynachválit, v kategoriích Komfort a Atraktivita pro trh získal třetí místo a kategorii Architektura dokonce vyhrál, porotci mu dali 98 procent ze sta. V celkovém hodnocení se Air House umístil na třetím místě, předběhly ho pouze tým Rakouska a Los Angeles. Na finálovou dvacítku domů se můžete podívat ZDE.

Air House v ČR

Celému týmu Air House do Kalifornie Lidovky.cz srdečně gratulují! Pokud jste Air House nestihli prozkoumat v létě, kdy byl dočasně postaven před budovou Fakulty architektury ČVUT, nezoufejte. "Po skončení soutěže se dům vrátí zpátky do Čech a plánujeme jeho umístění v rámci nově vznikajícího Centra energeticky efektivních budov, kde bude k dispozici studentům a dalšímu výzkumu," nalákali autoři.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...