Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mladí architekti z Čech ohromili Kalifornii. Z USA si vezou několik cen

USA

  17:00aktualizováno  20:19
Ve Spojených státech právě vyvrcholila prestižní architektonická soutěž Solar Decathlon, letos poprvé i s českou účastí. A Air House studentů ČVUT bodoval, na plné čáře vyhrál kategorii Architektura a v celkovém hodnocení se umístil na vynikajícím třetím místě.

Air House foto: airhouse.cz

Solar Decathlon je mezinárodní soutěž pro studenty vysokých škol pořádaná Ministerstvem energetiky USA, která se koná od roku 2002 jako bienále. Univerzitní týmy mají za úkol postavit dům, jehož jediným zdrojem energie je Slunce. Projekty jsou pak hodnoceny v deseti kategoriích: architektonická kvalita, atraktivita pro trh, technika, komunikace, cenová dostupnost, vnitřní komfort, ohřev vody, spotřebiče, domácí zábava a energetická bilance.

Tým projektu Air House.

Český tým se do soutěže přihlásil vůbec poprvé, studenti ČVUT dostali vysněný mail potvrzující výběr mezi finálovou dvacítku v roce 2011. "I když to zní neuvěřitelně, na projektu pracujeme již téměř dva roky, počítám-li to od doby, kdy jsme začali s návrhem domu, se kterým jsme se do soutěže hlásili. Pro většinu z nás byla soutěž jako bonus k běžnému studiu nebo práci. Posledního půl roku nás ale plně zaměstnává," prozradili studenti v on-line rozhovoru se čtenáři Lidovek.cz v červenci.

JAK AIR HOUSE FUNGUJE A JAK VZNIKAL? PŘEČTĚTE SI ON-LINE ROZHOVOR S CELÝM TÝMEM!

Čeští studenti si pro soutěž připravili Air House, energeticky soběstačný experimentální dům, který nazývají elegantním domem v domě. Inspiraci hledali v tradiční venkovské architektuře. "V domě používáme v první řadě pasivní prvky - nadstandardní tepelnou izolaci, orientaci ke světovým stranám, stínění prosklených ploch. Koncept „domu v domě“ pracuje s principem dvou „kůží“. První kůži tvoří tepelně izolovaná obálka obytného prostoru. Druhá kůže (dřevěná pergola, horizontální a vertikální stínící lamely) funguje jako „nárazníková“ zóna a zmírňuje tepelnou zátěž. Technologie, včetně těch "nových" by měly být v budovách navrhovány v rozumné míře. My je používáme pro měření a regulaci parametrů vnitřního prostředí, pro ovládání zásuvkových okruhů a pro řízení umělého osvětlení," vysvětlili studenti a doplnili, že při stavbě domu byl kladen důraz na výběr přírodních materiálů, na jejich recyklovatelnost a nízkou potřebu energie na jejich výrobu. 

Air House

A Air House Američany bavil. Odborné servery se ho nemohou vynachválit, v kategoriích Komfort a Atraktivita pro trh získal třetí místo a kategorii Architektura dokonce vyhrál, porotci mu dali 98 procent ze sta. V celkovém hodnocení se Air House umístil na třetím místě, předběhly ho pouze tým Rakouska a Los Angeles. Na finálovou dvacítku domů se můžete podívat ZDE.

Air House v ČR

Celému týmu Air House do Kalifornie Lidovky.cz srdečně gratulují! Pokud jste Air House nestihli prozkoumat v létě, kdy byl dočasně postaven před budovou Fakulty architektury ČVUT, nezoufejte. "Po skončení soutěže se dům vrátí zpátky do Čech a plánujeme jeho umístění v rámci nově vznikajícího Centra energeticky efektivních budov, kde bude k dispozici studentům a dalšímu výzkumu," nalákali autoři.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!