Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Chalupy se nevzdáme

Design

  12:58
40 % Čechů hodlá letos strávit nejdelší část své dovolené na chatě či chalupě. To je číslo, které hovoří samo za sebe, říká socioložka Jana Duffková, která se specializuje na fenomén volného času.

Chalupa (ilustrační foto) foto: ll

LN O Češích se říkalo, že jsou národem chatařů a chalupářů. Platí to stále?

V době, kdy vzniklo a hojně se používalo označení Čechů coby národa chatařů a chalupářů, byla situace trochu jiná než dnes: místo trendu diferenciace převládala tendence k homogenizaci, možností na výběr (pro trávení volného času, seberealizaci apod.) bylo mnohem méně než dnes. Nicméně i v nových podmínkách se ukázalo, že chataření a chalupaření má v naší společnosti pevné kořeny, přežilo i určitý odliv zájmu v první polovině 90. let 20. století, kdy si mnoho Čechů vynahrazovalo dřívější nedostatek výběru a zejména omezení možností cestování. Chaty a chalupy zůstávají výrazným specifikem českého životního stylu mnoha obyvatel, i když pochopitelně s různými proměnami (vyšší vybavenost spotřebními předměty atd.). Podstata českého chatařství a chalupářství nespočívá ani tak v kvantitě (i když počty chat a chalup rozhodně nejsou zanedbatelné -poslední údaje hovoří o 250 000 chatách a 180 000 chalupách), jako spíše v kvalitě (využívání chat a chalup po většinu roku, to, že de facto volnočasová aktivita ovlivňuje často celý životní styl člověka).

LN Kolik Čechů tráví na chatách a chalupách svůj volný čas?

Podle nedávno uveřejněných výsledků průzkumu agentury STEM hodlá v letoším roce trávit nejdelší část své dovolené právě na chatách či chalupách v České republice téměř 40 procent ekonomicky aktivních obyvatel - to je číslo, které hovoří samo za sebe. Drtivá většina výzkumů potvrzuje obdobnou situaci i u víkendů. Může se měnit frekvence pobytů, leckde funguje i sezonní princip. V době návalu pracovních úkolů jde chatařský a chalupářský víkend dočasně stranou, ale nakonec se chata a chalupa obvykle dočká.

LN Jakým směrem se u nás bude chataření a chalupaření v následujících letech vyvíjet?

Myslím, že se nedá očekávat, že by chataření a chalupaření jako fenomén v dohledné době v Čechách zmizelo. Stále existuje mnoho dobrých důvodů pro jeho zachování - změna městského prostředí, které může řadu lidí stresovat; žádoucí změna pracovních aktivit; mnohonásobná relaxace; úzká návaznost na jiné stále oblíbené české koníčky (houbaření, zahrádkaření atd.); různorodá seberealizace (člověk, jehož práce má spíše duševní charakter, si nejlépe a nejvíce odpočine při fyzických aktivitách); výhody pro rodinné aktivity apod. Je pravděpodobné, že postupně se část chat a chalup z víkendového druhého domova přemění v trvalý první domov. Nebo přinejmenším část rodiny (například matka s malými dětmi) bude trávit určitou část roku ve městě a část na chatě či chalupě. Nelze také zapomínat na to, že vhodná koupě chaty a chalupy může být velmi dobrou investicí do budoucna.

LN Módním se stalo si chalupu jen pronajmout. Přibývá chalupářů nájemníků?

Podle realitních agentur přibývá v jejich nabídce varianta pronájmu chaty či chalupy na určité období. Může to být akce oboustranně výhodná: ten, kdo pronajímá, získá finanční obnos na její provoz i „hlídače“ objektu po dobu, kdy on sám nemovitost nevyužívá. Ten, kdo si pronajímá, získá levnější dovolenou než v hotelu, a přitom může měnit místa (vlastník chaty nebo chalupy setrvává stále na stejném místě). Určitým problémem zde ale může být vztah Čechů k jejich druhému domovu: pro mnoho z nich je až nepředstavitelné, že by měli svou chatu či chalupu dočasně uvolnit někomu jinému, navíc neznámému - je to přece jejich domov (byť druhý), jejich soukromí a privát.

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...