Fenomén žití v tiny housu, který k nám přišel ze Spojených států, slaví hlavně mladí svobodomyslní lidé, či takzvaní nomádi, ale v současnosti je hitem i pro rodiny s dětmi či pro starší páry, kteří hledají klid a místo v přírodě. Někde dokonce v podobných domcích bydlí celé rodiny určitou část roku. Najdou se ale i tací, pro které je domek na kolečkách celoročním útočištěm.
NOMÁDI: Průvodce pro karavanisty začátečníky: Slovinsko chrání třetinu území, za freecamping hrozí velké pokuty![]() |
Oblíbenosti těchto „chatek“ také nahrává prudké zdražování. Domky jsou postavené tak, aby byly co nejvíce ekologické a splynuly s okolím. Na jejich výrobu se nepoužívají žádné chemické látky, které by v budoucnu mohly být pro přírodu nebezpečné. Izolace je tvořena ovčí vlnou, takže ani mrazy nejsou problém.
„Záleží nám na tom, aby byla chata hlavně odolná vůči povětrnostním podmínkám a například škůdcům, jelikož je sestaven hlavně ze dřeva,“ říká jeden z majitelů společnosti Rolling Homes Jakub Kolmistr.
Aternativní bydlení
Šetrné jsou chatky i k energiím. Stačí se připojit do nejbližší zásuvky 16 A. V nabídce je také varianta se solárním panelem či agregátorem. Součástí je vestavěný 5G modem, wifi či zařízení smarthome, díky kterému můžete celou domácnost regulovat.
Odstřižení od tradičních inženýrských sítí nabízí řešení zvané offgrid. Soběstačnost domku nabízí možnost, kam se odstěhovat v případě blackoutu. Majitel se může rozhodnout, jak bude nakládat s odpady nebo vodou. Na výběr je čistička vody, recyklace nebo kolektování.
Méně dostupné hypotéky, dražší nájem i stavební materiály. Zařiďte si bydlení jinak, třeba v maringotce![]() |
„Asi největší výhodou takového bydlení je fakt, že člověk nemusí vůbec nic řešit s úřady. Ti, kdo se vyhýbají zdlouhavým jednáním s úředníky si tak můžou oddechnout. Jde totiž o malou stavbu a ta může podle legislativy stát, kde se vám zlíbí. Místo čísla popisného tak mají lidé žijící v takto malých domcích pouze espézetku. Navíc, domek je možné z přívěsu i odejmout, takže pokud se vám zrovna zalíbí tam, kde jste zrovna zaparkovali, není problém tam domeček usadit natrvalo,“ vysvětluje Kolmistr.
K převozu domu nepotřebujete nákladní auto ani jeřáb. Postačí osobní vozidlo, nejlépe větší SUV, protože celá chata na přívěsu se vejde do 3,5 tuny. S tím se pak dá přejíždět na neprobádaná místa.