Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

CZEGGS v Londýně ukazují Zlín jako líheň designových talentů

Asie

  20:00
Ze školy rovnýma nohama do nepříjemné či neznámé reality? Vůbec ne! Studenti zlínské Univerzity Tomáše Bati každým svým projektem dokazují, že se s nimi musí počítat. Na tento týden se přesunuli do Londýna, kde představují Zlín jako líheň designových talentů.

Vernisáž výstavy CZEGGS v londýnské Frameless Gallery foto: Archiv Czeggs

"Czech + exhibition = [czeggs]. Ty vystavené exponáty jsou pomyslné zárodky/vejce ve hnízdě. Dává Vám to smysl? Zkrátka Zlín je slušná líheň... talentů," vysvětlil s úsměvem za tým CZEGGS Richard Vodička z Univerzity Tomáše Bati.

Jedinečný interaktivní katalog

"Microsoft KINECT + dlouhé hodiny programování. Ve výsledku člověk pohybuje pažemi doprava, doleva a ovládá slideshow prací, které se na stěny galerie nevešly. Dvojklik se spouští prudkým pohybem ruky vpřed. Jednoduché, ale působivé."

Zlínští studenti už svými projekty několikrát příjemně překvapili - za týden stihli založit značku Newintage, pro milánský týden designu připravili kreativní výstavu doslova k nakousnutí Bite Me Milan. Teď ve spolupráci se staršími kolegy - absolventy UTB, kteří po studiích založili kreativní agenturu Little Greta, připravili ochutnávku českého designu pro Anglii.  "Fyzicky je ve Frameless Gallery pověšeno 70 eggsponátů, cca 100 prací prezentujeme interaktivní formou na herní konzoli Kinect. Několik desítek filmů a showreelů pak průběžně promítáme," přiblížil výstavu Jan Blažek z Little Grety. 

Jak se vede českým kreativcům ve Velké Británii? "Místní trh reklamek je absolutně přesycený — někde jsem zahlédl údaj o tom, že je zde kolem 20 000 agentur (v to nepočítaje freelancery). Ne nadarmo řada větších UK agentur otevírá čím dál častěji své pobočky v Asii. Plus si připočtěte jistou nedůvěru vůči firmě z ČR — není to tedy vůbec snadné ... Po dvou letech snažení nicméně 75 % našich zakázek proudí ze zahraničí, z valné většiny právě z UK. V Londýně a v Edinburghu máme dva obchodní zástupce, kteří zodpovídají za generování nových zakázek. Letos chceme ještě stihnout otevření Little Grety jako britského eseróčka," dodal Blažek.

Vernisáž výstavy CZEGGS v londýnské Frameless Gallery

Little Greta projekt CZEGGS nejen iniciovala, ale také se podílela na jeho finanční realizaci. "Fakulta a Little Greta šly do výstavy na bázi 50/50 partnerství. Na rozpočtu 200 000 Kč se tak každá strana podílela rovným dílem. Největší položkou byl pronájem galerie (v řádu desítek tisíc) a ubytování dvanáctičlenného týmu (pronajali jsme si byt přes Airbnb, týden za 33 tisíc), " prozradili Blažek s Vodičkou náročnost výstavy s tím, že na instalaci měl tým 12 lidí jeden den.

PŘEČTĚTE SI CELÝ ON-LINE ROZHOVOR

"Měli jsme výhodu, že jsme spolupracovali s těmi nejšikovnějšími z šikovných; členům týmu czeggs sice říkáme "děcka", ale jsou to v reálu profíci. Studenti se podíleli na kompletní exekuci výstavy, od sofistikovaného marketingu až po drhnutí podlahy v galerii," pochválil si Blažek na závěr. Výstavu Czeggs můžete shlédnout ve Frameless Gallery do 26.10.2013.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!