29. června 2015 6:15 Lidovky.cz > Relax > Design

Dánská spalovna odpadu bude mít sjezdovku na střeše a fasádu z Česka

Vizualizace spalovny odpadu v Kodani podle návrhu studia BIG Architects. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace spalovny odpadu v Kodani podle návrhu studia BIG Architects. | foto: BIG Architects

Až téměř fantasticky zní, že průmyslová stavba může vypadat hezky. Alespoň se o to pokouší v Dánsku. V sousedství královského paláce totiž roste spalovna. Jenže ta kodaňská umožní na své střeše lyžování a z komínu jí místo tradičního sloupu dýmu půjdou idylické prstencové obláčky.

Architektonicky neobvyklá stavba přitom bude mít i českou účast. Tu si zajistila společnost Sipral, která pracuje na netradiční fasádě stavby. Kromě estetiky by stavba měla být zároveň nejekologičtější stavbou dánska.

Spalovna Amager Bakke má být dokončena v roce 2016. Po uvedení do provozu bude schopna zpracovat přes 400 000 tun odpadu ročně a bude moci dodávat nízkouhlíkovou elektřinu bezmála 550 000 obyvatelům a teplo celkem 140 000 domácnostem Kodaně. Cena stavby se odhaduje na téměř 4 miliardy dánských korun, asi 15 miliard českých korun.

Návrh stavby vypracovalo studio BIG Architects. Spalovna má simulovat kopec, proto může celoročně sloužit sportovním aktivitám, kromě zmíněné sjezdovky půjde i o  horolezectví či cyklistiku.

Vizualizace spalovny odpadu v Kodani podle návrhu studia BIG Architects.
Vizualizace spalovny odpadu v Kodani podle návrhu studia BIG Architects.

„Z našeho pohledu je naprosto nutné přinášet do projektů něco zcela originálního. U spalovny Amager Bakke to je sjezdovka na střeše budovy a kouřové kroužky, které budou stoupat z jejího komína. Předpokládali jsme, že právě o tom se bude po celém světě mluvit. A tak to i je. Více než technické řešení spalování odpadu všechny zajímají tyto kroužky, jsou zkrátka půvabné. Na projektu je jedinečné i jeho umístění. Nenachází se v průmyslové části města, jak byste možná čekali, ale 400 metrů od královského paláce. Královna se na něj tak může dívat přímo ze svého okna. I kvůli tomu si tato budova zaslouží být atraktivní. Naším záměrem je, aby ji lidé, kteří přijedou do Kodaně, chtěli vidět a aby na ni pak i vzpomínali,“ popisuje architekt a project manager Claus Hermansen ze studia BIG Architects.

CO pro unikátní stavbu vyrobíí Češi? Pro projekt Amager Bakke dodává Sipral komplexní vnější opláštění a speciální prosklenou vnitřní příčku oddělující administrativní část od části provozní. Vzorky těchto dvou různých fasád úspěšně prošly náročnou kontrolou prodyšnosti, vodotěsnosti při statickém i dynamickém tlaku za pomoci letecké vrtule, odolnosti proti zatížení větrem i zkouškou rázem. 

Funkční fasádní plášť bude krytý druhou, pohledovou vrstvou kazet vyrobených z přírodního hliníku (téměř 3 250 ks). Součástí fasády je i atika sloužící zároveň jako zábradlí, které bude návštěvníky, pohybující se po veřejně přístupném povrchu střechy, chránit před větrem. 

tohTomáš Holý