Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Festival Křehký Mikulov chystá jubilejní ročník. Oslava uměleckého designu se po pandemii konečně vrací

UMPRUM / Daniel Švihel foto: Křehký Mikulov

Festival sběratelského designu se po dvouleté vynucené pauze vrací do Mikulova! Jubilejní 10. ročník Křehkého Mikulova proběhne tradičně poslední květnový víkend.
  10:00
Sutnarka / Šárka Ištvánová

Výstavu etablovaných designérů i nových tváří, designérských studií a školních ateliérů keramiky a porcelánu si mohou návštěvníci prohlédnout do 5. června v prostorách mikulovského zámku a letos také v domě U Divokého muže, sídle ateliéru Daniela Piršče, který stál u zrodu festivalu.

Křehký Mikulov

Hlavní program festivalu Křehký Mikulov proběhne poslední květnový víkend od 27. do 29. května 2022. Instalace na mikulovském zámku i v domě U Divokého muže bude možné navštívit až do následující neděle 5. června 2022.

Festival Křehký Mikulov pořádá Profil Media (Designblok, Křehký & Ceny Czech Grand Design) společně s Regionálním muzeem Mikulov, jehož ředitel Petr Kubín patří mezi iniciátory zrodu festivalu. Mikulovský zámek bude mít v průběhu festivalu otevřené výstavy věnované Alfonsu Muchovi a historii Keltů na Moravě.

„Letošní ročník bude pro nás jako zakladatele značky Křehký velmi osobní. Kromě desetiletého výročí festivalu totiž slavíme také patnáct let samotné značky, která vznikla z lásky k českému designu a z touhy vytvářet předměty, které dokáží proměnit všední okamžiky ve svátek. A tak si na výstavě Oslava dovolíme poděkovat všem designérům, kteří s námi spolupracují, a zároveň uvedeme hned několik novinek, které jsme pro tento rok připravili,“ uvádí Jana Zielinski a Jiří Macek, zakladatelé festivalu Křehký Mikulov a pořadatelé pražského Designbloku.

Na mikulovském zámku budou vystaveny novinky od renomovaných tvůrců jako je Milan Pekař, DECHEM, Klára Šumová, Jakub Berdych Karpelis, Live Longer, Roman Šedina, Gabriel Vach nebo Nastassia Aleinikava. Z mladší generace se představí společný projekt studia IHOR a Dávida Valoviče, Palma de Alma, Tadeáš Podracký, Matěj Polách, Michal Strach nebo fotografka Marie Tomanová.

„Na letošní Mikulov chystám malou kolekci šperků s názvem Metamorfózy. Fascinoval mě hmyz a jeho vývojová stádia. Jednotlivé fáze se mezi sebou radikálně liší, takže se ‚děti hmyzu‘ vůbec nepodobají jejich ‚rodičům‘,“ říká designérka Nastassia Aleinikava.

Narozeninová oslava

Podobu výstavy Oslava svěřili do rukou designéra Josefa Tomšeje ze studia Qubus. Kromě produktů z minulých let budou mít v Mikulově premiéru novinky od Křehký – kmenový designér značky Maxim Velčovský vytvořil třetí edici ikonické Sněhové vázy. A kolekci Literárních váz doplní nový přírůstek, který ocení milovníci klasické řecké literatury – váza od ilustrátora Martina Lacka je inspirována příběhem o Odysseovi.

„Připravuji narozeninovou oslavu hned dvěma oslavencům a přesto, že už nejsou nejmladší, 10 a 15 let, jejich autoři - Jana & Jiří jsou až nepochopitelně nadšení se mnou hledat, spoluvytvářet obsahovou i vizuální podobu díla a retrospektivně na výstavě pracovat. Je radost to zažít,“ říká Tomšej.

I letos se mohou návštěvníci těšit na doprovodný program. V sobotu 28. května odpoledne proběhnou v domě U Divokého muže workshopy pod vedením Daniela Piršče. Zájemci si mohou vytvořit vlastní originální dekor na misku od Piršč Porcelain přímo ve slavné manufaktuře, a to štětcem či obtiskem. Výsledek bude přímo v manufaktuře do druhého dne vypálen. Kapacita workshopů je omezená a místo je možné rezervovat přes GoOut. Nebude chybět ani páteční vernisáž a nedělní výšlap na Svatý kopeček.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!