Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Design máme rádi, hlavně ten grafický, říkají Luňák s Tománkem

Design

  17:30
Jméno Tomáše Luňáka a Dušana Tománka známe z jiných sfér, než je design. Úspěšný režisér a fotograf však společně už několik let připravují dokument Designér roku, ten letošní bude mít premiéru 20.března. Jak uvedli v on-line rozhovoru se čtenáři Lidovek.cz, design mají rádi, hlavně ten grafický.

Tomáš Luňáka a Dušan Tománek při natáčení loňsého dokumentu o designérech roku. foto: Archiv designérů/Bára Prášilová

"Grafický design je nedílnou součástí naší práce, vždy se snažíme spolupracovat a být u výběru grafického designéra. Na filmu Alois Nebel jsme pracovali s Robertem V. Novákem, jeho podněty často přesahovaly rámec grafického designu v tradičním chápaní. Podobně zde funguje celá řada dalších studií, Laboratoř, ReDesign, 2013 Designers a spousta dalších... Omlouváme se všem, které jsme neuvedli," uvedl Luňák a s Tománkem.

Ačkoliv už dokument natáčí sedmým rokem, za designové odborníky se nepovažují.  "Nepovažujeme za znalce, spíš všemu jen přihlížíme Snažíme se práci jednotlivých autorů vnímat přes jejich přítomnost na natáčení a doufáme, že ten vzájemný vztah je fér. Neděláme na ně žádné podrazy, naopak je chceme trochu pobavit. Takoví Pat a Mat. Nebo Šmoulové, jak říká Petr Babák."

PŘEČTĚTE SI CELÝ ON-LINE ROZHOVOR

Letos má snímek formát časosběrného dokumentu a spíš než soutěž Czech Grand Design, při jejíž příležitosti vzniká, mapuje život a práci samotných designérů. "Natáčeli jsem průběžně od prosince převážně v prostorách výstavy v Národním technickém muzeu," vysvětlili tvůrci a dodali, že se diváci dočkají i lehce kritického pohledu. Premiéru filmu můžeme shlédnout 20. března na ČT2, o vítězích a poražených se rozhodne tuto sobotu 16.3.2013.

Autor: