Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Designblok je za dveřmi. Na co se můžete těšit a kteří designéři představí novinky?

Designér Zdeněk Vacek foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Každoroční oslava designu proběhne letos v Gabriel Loci, ale i Uměleckoprůmyslovém museu (UPM). Návštěvníci se mohou těšit na ikony české módy a šperku, jakými je Liběna Rochová, Denisa Nová, Hana Zárubová, Zdeněk Vacek, Nastassia Aleinikava nebo Janja Prokić, ale i na nové tváře.
  16:00

Liběna Rochová věnovala v letošním roce Moravské galerii výjimečný dar, do sbírek a výstavních prostor rekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea v Brně darovala rozsáhlé kolekce oděvů, obuvi a doplňků. Společně s galerií tak představí v Gabriel Loci průřez autorčinou tvorbou posledních dvaceti let.

Psaníčka s certifikátem. Kabelky a peněženky YRNCHE pocházejí jen z prvotřídní...
Praním a používáním len trochu světlá a měkne, na kvalitě však neztrácí, právě...

Po letech se na Designblok, konkrétně do UPM, vrací designérka Denisa Nová, která se zaměří na koncept kožené bundy coby druhé kůže. S modrotiskem a barvením přírodním indigem pracuje Made by Ordinary nebo SISTERSCONSPIRACY.  

Ve vlastním prostoru

 Ve vlastním prostoru se tento rok prezentují hedvábné šátky od Silky Gang či etablovaná módní designérka Hana Zárubová. Svůj nově otevřený ateliér v Podolí promění v Obchůdek radosti progresivní šperkař Ondřej Stára. Prezentace šperků proběhne také u izraelské designérky Viky Mayzel přímo v prostorech jejího vinohradského ateliéru.

Šperk letos rozhodně nezůstává pozadu za módou. Svou čtrnáctou kolekci, kterou pomyslně slaví deset let tvorby, předvede Janja Prokić. Inspirací pro kolekci Mitmem jí byla živá příroda, luční kvítí a často opomíjená krása věcí v okolí. 

Dana Bezděková vytvořila nový soubor šperků Triffid inspirovaný nebezpečnými květinami. Po loňském úspěchu, kdy získala Cenu Designbloku v kategorii šperk, se vrací také Maria Kobelova, tentokrát s kolekcí jako asistentkou naší mysli pojmenovanou SIRI. 

Z dalších se mohou návštěvníci těšit na tvorbu Anežky Juhové, blueberries, Elišky Lhotské či Lenky Kerlické jak se značkou 27jewerly, tak poprvé i s projektem pod vlastním jménem. A Zdeněk Vacek, laureát Ceny Czech Grand Design v kategorii šperk, prezentuje zcela nový koncept v rámci své instalace v UPM.

Ať žije kůže

Pod značkou Two Lines tvořící designérka Jiyeon Lim představí kožené tašky a doplňky v kombinaci s ilustrovaným románem. Novinky si přichystaly také designérky za oblíbenými značkami Yrnche, PBG a Verlein. 

Tři naprosto různé styly představí designéři obuvi – PÁR se po loňské premiéře vrací s kompletní kolekcí unisexových sneakers, organické změny zakomponoval do své tvorby Fernando Echeveriia a na zlínskou tradici poctivé obuvnické a kožedělné výroby navazuje značka Vasky.

Tamarix Collection 2020

Tamarix Collection 2020

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...

Mohlo by vás zajímat