Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Designem nabitý víkend: Módění, VNUK a Češi v Berlíně

Design

  7:00
Nadcházející dny si co se designu týče rozhodně neodpočinete. Koho zajímá móda, měl by se vydat směrem Brno na akci Leporela+ Módění, v Železném Brodě na vás čeká VNUK market plný studentských neokoukaných nápadů a nebojíte-li se větších výletů, vyražte do Berlína podpořit český designSUPERMARKET, který do německé metropole veze české designéry v rámci místního festivalu DMY.

DesignSUPERMARKET jede do Berlína a veze sebou například porcelán de-sign. foto: DSM

SLADKÉ MÓDĚNÍ, BRNO, 8.6.2012, 18:30

Designshop Leporelo+ v brněnském Domě umění velmi často a velmi příjemně překračuje koncept obchodu s designem. Na pátek si pro své příznivce připravil další akci z cyklu Módění, tentokrát s názvem Sugar. Už počtvrté se prostory designshopu a kavárny změní v přehlídkové molo, po kterém se tentokrát projdou modelky v kreacích jak uznávaných a "hotových" návrhářů, tak nadějných studentů. Organizátoři připravili rekordních 7 přehlídek, kromě renomovaného návrháře Petra Kaloudy se zde představí účastníci letošního ročníku soutěže TOP STYLE DESIGNER Pavel Berky a Luděk Kellner, z pražské VŠUP přijedou studentky Romana Jakešová, Petra Pluháčková a Martina Uhlířová. Tváří celé akce se stala topmodelka Zuzana Rosáková a večerem provede Veronika Ruppert. Více informací zde.

Módění v Brněnském Leporelu: Petr Kalouda

VNUK MARKET, ŽELEZNÝ BROD, 8.-10.6.2012

Studenti Ústavu umění a designu ZČU tvořící pod značkou VNUK zvou všechny na sever, v Železném Brodě pořádají VNUK market zaměřený na prezentaci a prodej designu, ilustrace a porcelánu. Třídenní akce proběhne v prostorách starého kina, kterému ještě před pár týdny hrozilo uzavření - obyvatelé Železného Brodu v čele s Davide Peškem se však díky velkému úsilí a výborné dramaturgii postarali o jeho záchranu. „Rozhodli jsme se do Železného Brodu přivézt současnou mladou tvorbu našich vrstevníků i spolužáků a KC Kino byla velmi vhodná platforma, jak tento plán realizovat. Takové kino, jako mají v Železném Brodě, k tomu svým prostorem a zejména přátelskou atmosférou přímo vybízí. Vnuk byl těmito kreativními elementy uchvácen a bylo jeho vlastní povinností mobilizovat všechny síly k realizaci této výstavně prodejní akce plné designu," říkají ke vzniku marketu organizátoři. Kromě příjemné rodinné atmosféry a neokoukaného studentského designu (hlavně šperk, móda, porcelán a ilustrace) se tedy můžete těšit i na krásné kino a povídání se zasvěcenými. Více informací zde.

Co najdete na VNUK Marketu: VNUK náhrdelník

DesignSUPERMARKET V BERLÍNĚ, 6.-10.6.2012, BERLÍN

Český festival designSUPERMARKET, díky kterému má většina z nás krásné vánoční dárky, se jede poprvé představit do zahraničí a to na festival designu DMY, který se tradičně koná v prostorách letiště Tempelhof. „Zúčastnit se podobné akce jako samostatný vystavující bývá pro mladé designéry finančně příliš náročné. Podobná platforma pro autorské značky u nás zatím neexistuje, prezentace v zahraničí je přitom vzhledem k malému českému trhu zásadní. DesignSUPERMARKET se za 5 let působení etabloval v úspěšnou a oblíbenou akci. Proto jsme se rozhodli využít jeho jména a nabídnout našim designérům možnost vystavovat v Berlíně skupinově. Od účasti na DMY Berlin si navíc slibujeme získat kontakty na zajímavé německé designéry, které bychom pak přizvali na naši akci v Praze,“ vysvětlují organizátoři. V rámci berlínské výstavy tedy designSUPERMARKET nabídne výběr českého designu, který podle kurátorů nejvíce zapadá do tamní scény a zároveň poukazuje na široký záběr českého festivalu: novinky studia Qubus, projekt Vyrobeno lesem, šperky Kláry Šípkové, kožené doplňky Ether, papírnictví Papelote a módu v podání značek Katarze a Leeda. Vice informací zde. A ti, kdo se o víkendu nedostanou do Berlína, nemusí zoufat. Léto uteče rychle a mezi 5. a 9. prosincem 2012 se uskuteční už šestý ročník designSUPERMARKETU opět v Praze.

DesignSUPERMARKET jede do Berlína a veze sebou například projekt Vyrobeno lesem.

A malý tip Lidovek nakonec. Chcete-li za hranice, ale jiným směrem než je Berlín, zastavte se ve Vídni. Koná se zde letní edice festivalu Fesch'Markt. Kromě místních designérů se představí i Češi: voňavá mýdla Soap Heleny Heinz nebo značka Playbag. Více informací zde.

Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě
Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě

V redakci jsme otestovaly látky a nitě z e-shopu Funny Bunny. Hned 3 naše redaktorky si osahaly široký sortiment barevných látek a kvalitních nití,...