Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do českých domácností vstupuje ekologický textil

Design

  10:41
Luxusní barokní motivy a ručně zpracované plastické vzory a zároveň přírodní vzhled a moderní etno. Kolekce představené na zářijovém pařížském veletrhu Maison et Objet přinášejí i environmentální poselství.

Koberec Caroli je z nejčistší přírodní vlny, ovšem zdobí jej kamínky značky Swarovski foto: Caroli Carpets

Textilie představují jednoznačně nejjednodušší způsob, jak dodat domovu nový šmrnc. Oblíbenost barev, vzorů a textur se proto mění v podstatě stejně často jako v módě.

Trendy, které budou ovládat trh s látkami a dalšími textiliemi celý příští rok, přináší už lednový veletrh Heimtextil ve Frankfurtu, ale potvrzují se tradičně až na zářijovém Maison et Objet, který předminulý týden proběhl v Paříži. Designéři i obchodníci, kteří se letos zúčastnili obou významných veletrhů, jako by se ale vzácně domluvili.

Trend pro příští roky je jednoznačný: půjde především o životní prostředí a způsob, jakým se vyrovnat s rozporem mezi typicky módní touhou po neustálé změně a současným ekologickým požadavkem na udržitelnost.

Udržitelný módní rozvoj

Hledisko vstřícné k životnímu prostředí a myšlenka trvale udržitelného rozvoje se letos naplno začaly projevovat v podstatě ve všech odvětvích spojených s interiérem. Výrobci textilií se snaží nabídnout maximum materiálů, které alespoň budí zdání, že jdou s tímto trendem.

"Velký návrat slaví tradiční materiály, které navíc vypadají jako ručně tkané," popisuje interiérová designérka Alexandra Dýcková.

Plastické vzory na potazích křesel i na polštářích

Nejčastěji jsou to různým způsobem zpracovaný len a hedvábí, spíš v hrubší vazbě a barvené přírodními barvivy, které evokují použití nejrůznějších bylinek. Tenhle trend bude podle mě v příštím roce i dalších letech jeden z nejvýraznějších a pro mě osobně, paradoxně díky své přirozenosti, i nejluxusnější."

Modely vyráběné z ekologicky pěstovaných materiálů zatím nabízejí spíš oděvní firmy, ale trend proniká i do domácího textilu.

Rozrůstající se kolekce ručníků či ložního prádla z organické bavlny už nabízejí i obchodní domy jako Debenhams nebo u nás zatím nedostupné H&M Home. Letos se ale ke skutečně ekologickému původu materiálů, jakkoli může být někdy pochybný, přidal i požadavek na dostatečně přírodní vzhled.

Zatažené, jakoby vymyté a seprané barvy se nejprve objevily na kobercích, ale v posledních kolekcích je obchodníci už představují i na tapetách nebo polštářích. Zároveň se snaží maximum materiálů recyklovat. Do módy se vrací košilové vzory, které my známe hlavně z typicky českého lněného kanafasu, nebo "domácí" patchwork.

Platí to ale i o již zmíněných kobercích. Řada návrhářů přichází na chuť starým, zdánlivě sešlapaným peršanům a kelimům (novým kobercům s orientálními motivy nebo orientálním způsobem vazby), které se dají skvěle kombinovat s moderním minimalistickým nábytkem.

Západ fúzuje s východem

Spojování západních a východních technik, barev i vzorů je ostatně dalším trendem který zřejmě přetrvá hned několik sezon. Už před dvěma lety začalo znovuobjevením umělé kožešiny a evropských etnických vzorů v módě i dekoru.

Prvky moderního etna najdeme i ve vzorech textilií určených pro letošní podzim a příští rok.

Plastické vzory na potazích křesel i na polštářích

"Jsou to buď zvětšované výřezy tradičních motivů, nebo naopak klasické vzory použité v moderním barevném pojetí. Kromě asijských a arabských třeba i mexické pruhy a tradiční africké barevné kombinace," popisuje Dýcková. Takové látky se pak hodí do přírodně laděných interiérů, ale i moderně zařízených prostor, kde můžou fungovat jako akcent – například napnuté v rámu místo obrazu, přehozené přes jídelní stůl nebo přes postel.

Tradičními japonskými textiliemi se zase inspirují látky s plastickými vzory. "Našité nopky a bochánky, plisování, různé techniky mačkání a presování vytváří velmi zdobné textilie, které se ale od těch původních liší minimalistickými barvami. Převládají odstíny bílé, šedé, béžové, krémové a černé," vyjmenovává designérka.

Zdobnost podle baroka

Jednoduché vzory letos vznikaly dokonce i v dílně Ralpha Laurena, to ale neznamená, že by z návrhářských stolů definitivně vymizela jakákoli zdobnost. Barokní tendence v současné módě jsou naopak na vzestupu a ani příští sezonu s nimi ti, kdo mají rádi luxus a výrazné barvy, mohou počítat.

Plastické vzory na potazích křesel i na polštářích

"I tady převládá černá a další tmavé barvy a vytkávané sametové vzory," říká Alexandra Dýcková. Do barokního trendu se ovšem přelévají i výrazné barvy z minulých let – sytě a tmavě fialová, cyklámově růžová nebo žlutá, se kterou pracuje například Tricia Guildová, zakladatelka a dvorní designérka firmy Designer’s Guild.

Kromě vzorů, které si "moderní baroko" vypůjčilo od svého historického předchůdce, teď novinkově oživuje další historizující trend. Swarovského kamínky ovládly během posledních dvou let snad celý svět módy, doplňků a designu – najdeme je i na noteboocích a mobilech. Teď se s nimi budeme setkávat i na polštářích a kobercích.

Autoři: