Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Drahé energie? Náklady sníží krb

Design

  11:49
Celá řada bytových domů má komín, který nevyužívá. Proč si tedy domů nepořídit krbová kamna? Ušetříte tisíce korun nejen na energiích, ale i na samotném zařízení - obchodníci teď dávají velké slevy.

I když cihla domu vládne, v interiéru je přiznaná pouze na několika málo místech – v případě krbu je to například jen z pohledové strany od kuchyně. Ze dvou stran přístupný krb rozděluje jídelnu s kuchyní a hlavní obývací prostor. foto: Daniel Veselský

Snížit fakturu za teplo koupí krbových kamen se rozhodla před dvěma lety Marie Vančurová z Plzně. „Dříve jsme topili jen plynem, ale protože jsme milovníci tepla a máme také přístup ke dřevu, s nákupem kamen jsme neváhali,“ popisuje.

Bytový dům, kde žije, má komín, dříve tu totiž byla společná kotelna na pevné palivo. Vedle toho však musela Marie Vančurová splnit i další podmínky - například zavolat kominíka, aby komín prohlédl. „Kromě toho jsem musela mít písemný souhlas od ostatních majitelů domu, že s tím souhlasí a že neplánují koupi krbových kamen, protože to by už nebylo možné. Kominík nám vydal revizní zprávu a my jsme mohli začít topit,“ vypráví Marie Vančurová.


Krb a nutná povolení

* Pokud se rozhodnete pořídit si krb, potřebujete vždy posudek od kominíka. Stojí asi tisíc korun.
* V případě, že komín vyhovuje technickým parametrům a nikdo z bytového domu ho nevyužívá pro jiné účely, není potřeba stavební povolení ani ohlášení.
* Ne každý komín je však vhodný pro krbová kamna. Stává se, že je potřeba například zvětšit vnitřní průměr průduchu. I když nebude mít úprava vliv na vzhled budovy, je nutné ohlášení stavby.
* Všechny složitější případy, jako je například stavba nového komína, vyžadují stavební povolení, případně i územní rozhodnutí o změně stavby.

Myslela si, že peripetie skončily. Zmýlila se. Hned za několik dní sousedé přijeli z dovolené a našli svůj byt zahalený v kouři. „Museli jsme znovu povolat kominíka a ten kamerou zjistil, že část komína potřebuje zevnitř vyzdít.“

Dnes si ale topení v krbových kamnech nemůže vynachválit. Ušetří prý na topení ročně až několik tisíc korun. „Dokonce se nám letos v zimě stalo to, že došlo k havárii plynu a ten dva dny vůbec nešel. Sousedé tak doma mrzli a my jsme jen házeli polínka do kamen,“ směje se Marie Vančurová.
 Pořízení krbových kamen lze jen doporučit. Můžete si jimi přitápět. Pokud bude navíc dobře vymyšlený rozvod teplého vzduchu od krbové vložky teplovzdušného krbu, vytopíte jimi celý byt.

„Kromě toho je vždy dobré mít doma druhý zdroj tepla, zvláště po nedávných zkušenostech s ruským plynem. Nicméně v pořízení kamen může hrát negativní roli fakt, že často není moc reálné, abyste do bytu nosili pětkrát za večer dřevo a skladovali ho ve sklepě,“ uvažuje Jan Truxa ze společnosti EkoWATT.

Kachlová krbová kamna s teplovodním výměníkem mohou být zapojena do otopné soustavy v rodinném domě.Pokud máte otázku skladování paliva vyřešenou, obraťte se na kominíka. „Vždy je třeba nechat komín prohlédnout kominíkem, který ho posoudí z hlediska technického stavu či velikosti průduchu. Může se stát, že do komínu už jsou nějaké spotřebiče zaústěné, pak by ale přidání krbových kamen nebylo možné. Potřeba je rovněž zvolit taková kamna, jejichž výkon bude odpovídat profilu komínu a výšce tahu. Lehce by totiž mohlo dojít k tomu, že krbová kamna v podkroví nebudou mít tah, protože komín byl původně postaven pro odtah spalin z kotelny v suterénu. Tyto informace vám prozradí právě kominík,“ radí architekt Tomáš Zlatník ze společnosti GOLDarch.

Kominík vám rovněž vydá posudek spalinových cest, který je potřeba pro jednání na úřadě. Děsit se úřednické byrokracie nemusíte v případě, že je stávající komín v dobrém technickém stavu a není momentálně využíván pro jiné účely, třeba odvětrávání od ventilátoru. Pokud se musí komín upravovat, ale nebude to mít vliv na vzhled budovy, pak musíte stavbu ohlásit na stavebním úřadě. To proto, že úpravy mohou negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby. Opovolení musíte zažádat v případech, kdy dochází k větším úpravám, například nadezdění komínu či stavbě nového.

Důležité je také nezapomenout, že pokud jste pouze nájemci bytu, nesmíte provádět stavební úpravy bez souhlasu majitele. Volné ruce ovšem nemáte ani ve chvíli, kdy jste vlastníkem bytu - úpravy, jimiž se mění vzhled domu, můžete provádět jen se souhlasem všech vlastníků jednotek.

Slevy až dvacet procent
Krbová kamna jsou v každém případě řešením, které nepotřebuje zvláštní záruky do budoucna a zbaví nás obavy o to, kolik bude stát plyn nebo elektřina. Podle vedoucího vývoje firmy HAAS + SOHN Rukov, s.r.o., Petra Bára je na takovou investici právě teď ideální doba.

„Lepší čas na pořízení krbových kamen už asi jen tak nenastane. Ceny se pohybují na jedné z nejnižších úrovní za poslední roky,“ tvrdí Petr Bár.
 
Současný kurz eura navíc zaviní zdražení dovážených krbů a kamen, a to až o dvacet procent. „Většina firem bude zdražovat od března. Zároveň se ale budou v nejbližší době čistit sklady, a tak bude možné na nákupu některých kamen dost ušetřit,“ popisuje situaci jednatel společnosti Obchody AZETKO, s.r.o., Jan Míček.