Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dům architekta poznáte podle detailů. Zde radila i tchýně

Design

  7:00
Pro individuální bydlení v podobě samostatného rodinného domu v přírodě někdy stačí jen trocha trpělivosti. Potřebujete dostatečně velký, dobře umístěný pozemek - a deset let času, než vyrostou stromy.

Rodinný dům architekta Radka Lampy foto: Archiv Radka Lampy

Přesně před deseti lety, v roce 2002, dokončil Radek Lampa, tehdy člen architektonické kanceláře FACT, svůj vlastní rodinný dům. Na nádherném pozemku o rozloze 3000 m2 v jižní části obce Kostelec u Křížků. Že se jedná o dům architekta, poznáte už podle plotu, o mnoho více totiž z veřejně přístupné ulice vidět není. Architekti si dávají na detailech záležet a i tak zdánlivě nepodstatnou věc, jako je plot, na rozdíl od mnoha jiných investorů za podstatnou považují.

Za tímto krásným plotem z přirozeně stárnoucích dřevěných latí se nachází ještě krásnější divoká zahrada včetně kořenové čističky, a když vidím vzrostlé stromy na zahradě za domem, ani se mi nechce věřit, že se do této podoby dostala během deseti let, ale je tomu tak. Kolmo na podélně orientovaný pozemek západo-východním směrem stojí hmota domu. Od příjezdové silnice dvoupodlažní, směrem do kryté soukromé zahrady pouze jednopodlažní. Vnitřní organizace dispozice je až primitivně jednoduchá. Do domu můžete vstoupit skrze garáž v částečně zapuštěném přízemí a vystoupat po vnitřním schodišti do obytného patra. Pokud se rozhodnete pro tuto cestu, octnete se v zorném úhlu každého, kdo se nachází v hlavním obytném prostoru nebo v dámském salonku. Schodiště je totiž s oběma těmito místnostmi vizuálně propojeno úzkými okenními otvory od podlahy ke stropu.

Optické propojení obytného prostoru a vnitřního schodiště ze sklepa

Pokud se naopak rozhodnete dům obejít po přirozeném svahu, můžete vstoupit zezadu, z roviny zahrady, přímo do obytné haly s kuchyní. Ta tvoří jádro podélné dispozice, jediné místo, které plně využívá celou šířku domu a umožňuje výhledy jak na východ, tak na západ. Samotný dům má rozměry 7 x 24 metrů a díky rozumné šířce se uvnitř obejde bez jakékoliv nosné konstrukce. Tu tvoří pouze klasicky zděné obvodové stěny.

Dva dětské pokoje se samostatnou koupelnou se nacházejí v severní části domu, v jižní pak ložnicová část rodičů s již zmíněným salonkem. Ve vnitřním prostoru nejsou žádné chodby, veškeré dveře, od podlahy ke stropu, jsou posunovací, a mohou tak po zasunutí vnitřní prostředí ještě více otevřít. Dostatek světla do hloubky dispozice přivádí také čtveřice světlíků, které se zvláště v koupelnách, které nepřiléhají k vnějším zdem, opravdu hodí.

Díky dobrému osazení na terén dům využívá výborných výhledů na vzdálený horizont směrem k východu, které zprostředkují čtyři rozsáhlé okenní otvory. Bez zajímavosti není ani pochozí střecha domu, která je navíc v jednom podélném pruhu zazeleněná, a z ulice tak vidíte trsy trávy, které ladí se vzrostlými stromy na obzoru. Pozemek je totiž na svém vzdálenějším konci ohraničen začínající oborou.

Dvě rady tchyně

Dům měl být pouze částečně podsklepený, Radek Lampa totiž jako skoro každý architekt podcenil rozměry skladového zázemí a především množství věcí, které jsou k venkovskému způsobu života zapotřebí. Naštěstí právě tady poprvé zasáhla svou radou tchyně: dům je třeba podsklepit celý, uvidíš, že se to bude hodit.

O kvalitách rodinného domu takřka vždy rozhoduje propojení mezi vnitřním a vnějším prostorem. Zde je díky krytému „zápraží“ vyřešeno příkladně.

Měl dost rozumu na to, aby se jí řídil. Oprávněnost tchyniny rady odstup času jedině potvrdil - sklep je zcela plný a díky dodatečné přístavbě na zahradě se toto zázemí ještě rozšířilo. Oba prostory konstrukčně tvoří tzv. ztracené bednění, hrubé betonové tvárnice, které doplňují ocelové prvky s vnější úpravou s žárovým pozinkováním.

Největší hodnota je mimo dům

Jako téměř u každého domu, který je na svém pozemku dobře umístěný, rozhoduje o úspěšnosti a kvalitě obyvatelnosti jeho propojení s vnějším prostorem. Zde je realizováno příkladným způsobem: plynule přechází v dřevěnou palubu, která dům obepíná po celé západní straně. Navíc je v naprosté většině krytá pomocí vnější předsazené ocelové konstrukce, zastřešené průsvitným vlnitým laminátem. Stejný materiál pokrývá i tři vnější zdi objektu.

Jen zeď přiléhající k zahradě, krytá předsazenou markýzou, tak mohla zůstat prostě omítnutá. Září veselou žlutou barvou. Jak mi později prozradil autor, tohle byla druhá rada tchyně, on chtěl původně fasádu šedou. Myslím si, že to byl výborný nápad. Jasná barva, orientovaná k západu a pod střechou, zvlášť v našich klimatických podmínkách, kdy slunečných dní není nikdy dostatek, prostor pocitově protepluje. Však také obyvatelé tráví většinu svého času právě na této terase, připomínající kdysi tak populární zápraží. Na rozhraní mezi vnitřkem a vnějškem. Mezi umělým a přírodním prostředím. Naprosto tomu rozumím. Během několikahodinové návštěvy jsme nejdéle pobyli právě tady.

Jedno obytné patro je akorát

Na domě je dobře poznat, že byl realizován pomocí běžných stavebních technologií a materiálů dostupných v ČR na začátku tisíciletí. Z domu to dělá přirozené prostředí, nikoliv muzeum exkluzivních materiálů.

FAKTA:

Autor: Radek Lampa, www.rala.cz Projekt: 2000 Realizace: 2001-2002 Náklady: 4 mil. Kč

Pro jednopodlažní domy mám slabost. V této rubrice jsem o nich psal už sedmkrát. Majitel jednoho z nich mi řekl, že při průzkumu předcházejícím vlastnímu stavění zjistil, že ve druhém patře mají jeho přátelé buď nic, nebo spoustu nepořádku, a že ani jedno z toho nepotřebuje. Myslím si, že má pravdu. Chápu, že pro rodinu s dětmi může mít umístění všech na jedno obytné patro i nevýhody, ale v Kostelci u Křížků jsem si toho nevšiml. Zato jsem znovu zaregistroval samozřejmost, s jakou dokážou do krajiny zapadnout domy s plochou střechou.

Autoři:

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...