18. listopadu 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Festival světla Glow v Eindhovenu a jeho NEJ podle Jitky Prokopičové

Tesseract | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tesseract | foto: Glow/Claus Langer

Praha už se zhruba před měsícem díky podařenému festivalu Signal rozsvítila, teď si přišli na své i v Eindhovenu. Co bylo na osmém ročníku akce s názvem Glow nejvydařenější, píše Jitka Prokopičová, která v Holandsku už nějakým rokem žije, a čtenáře Lidovek.cz pravidelně informuje o zajímavých počinech na tamním poli designu a architektury.

JITKA PROKOPIČOVÁ

Jméno JItky Prokopičové můžete vídat na stránkách Lidovek.cz od roku 2009. Česká publicistka žíjící v Holandsku své postřehy se čtenáři nejdříve sdílela v rámci Blogů, rubriku Design pravidelně zásobuje informacemi o tamním dění více než rok. Holandsko je známou mekkou módy i designu, střídá se zde jeden festival za druhým. Akce JItka pečlivě prochází skrz naksrz, aby pak čtenáře osobitě a nadšeně informovala o všech detailech, které by jinak zůstaly českým fanouškům designu a architektury skryté. Kromě toho působí také jako PR konzultantka. Tentokrát se Jitka Prokopičová zaměřila na proslulý festival světla Glow, který se v Eindhovenu konal už poosmé a během osmi dní ho navštívilo přes půl milionu diváků. Z desítek projekcí a happeningů, vybrala Jitka šest nejzajímavějších.

Jitka Prokopičová

Jitka Prokopičová

Pošmourné a chladné podzimní večery žádají trochu světla. Zatímco v obchodních centrech již září vánoční stromky s výzdobou mnohdy až kýčovitou, na jiných místech se umělci snaží rozsvítit města a duše kolemjdoucích světelným uměním. Tak tomu bylo uplynulý týden i v nizozemském Eindhovenu, kde se konal již osmý ročník populárního festivalu světla Glow. Letošní rok měl motto: Urban Playground - městské hřiště a na tomto hřišti se předvedlo divákům na padesát světelných projektů od umělců z celého světa. Některé byly bombastické a dechberoucí, jiné subtilní, ale třeba o to více sofistikované. Často také interaktivní, takže diváci se sami ocitli v roli hráčů.


Noralie : Clashlight

Téma městské hřiště nebylo tento rok vybráno náhodně a na hřišti to tentokrát i všechno začalo. Místní slavný fotbalový klub PSV totiž slaví 100 let a na jeho hřišti se konala zahajovací a posléze i každovečerní velkolepá světelná show. Projekt Clashlight od Noralie zkombinoval atraktivní světelné efekty s typickým řevem fotbalových fanoušků za zvuků okolo projíždějících vlaků, takže atmosféra byla vskutku fotbalová. Včetně tlačenice před stadionem připomínající skutečné zápasy PSV.

Tim Schmelzer: Hommage to De Stijl

Jeden z několika výškových domů v centru města s příznačným názvem Hooghuis je tradičně vhodným objektem pro úchvatné světelné projekce. Tento rok jej Tim Schmelzer z rakouského kolektivu Lichttapete převlékl do obrazu od Mondriana a oživil i dalšími efekty inspirovanými ikonickým hnutím moderních umělců začátku minulého století „De Stijl.“ Stejně jako Hooghuis jsou i díla umělců De Stijl charakteristická přímými linkami, jednoduchými tvary a barvami. Mrakodrapu Hooghuis převlečení ve stylu De Stijl opravdu slušelo.

Hommage to De Stijl

Hommage to De Stijl

1024 Architecture: Tesseract

V geometrii znamená “tesseract” čtyřrozměrnou analogii krychle. Tak jako krychle je ohraničená 6 čtverci, tvoří tesseract 8 kubických objektů. Francouzský kolektiv 1024 Architecture využívá světla k navození dojmu tohoto dynamického tvaru a nazval tak i svůj projekt, který vzbudil velký zájem návštěvníků. Množství projektorů na obrovské konstrukci se otáčí velkou rychlostí v mnoha směrech a světla reflektorů navozují dojem čtvrtého rozměru. Tato instalace, která představila nové vidění městského prostředí a novou dimenzi, byla asi také jednou z nejatraktivnějších podívaných letošního Glow.

Davide Carioni & Lorenzo Pompei: Green Power Lagoon Monster

Davide Carioni známý jako “Asker” je grafický designér, malíř a graffiti umělec. Společně s Lorenzem Pompei ze společnosti Laser Entertainment, která vytváří laserové a multimediální show, přivezli do Eindhovenu světelnou příšeru, která se každým večerem vynořovala z vod kanálu a děsila i ohromovala nadšené diváky. Tato třírozměrná laserová show byla poprvé představena v Benátkách a inspiraci našli autoři v legendě, ve které svatý Theodor z Amasey zabil draka ohrožujícího město. Tato legenda ožila opět v Eindhovenu během Glow v nové podobě.

Greenpower Lagoon Monster

Greenpower Lagoon Monster

Antoni Fourneau : Water Light Graffiti

Stěny podchodů ve městech jsou většinou posety graffiti a ne vždy to vypadá dobře. Antonin Fourneau ale dokáže tato ponurá místa rozsvítit a ještě zapojit obyvatele, kteří se sami stávají autory dočasných kreseb i vzkazů. Jak? Stěna je pokryta mřížkou vyrobenou z tisíců LED diod. Když přijdou do styku s vodou, náhle se rozsvítí. Voda totiž vede elektřinu a tvoří chybějící spojení v elektrickém obvodu. To znamená, že můžete malovat a kreslit na povrchu světel s vodou. Můžete použít zvlhčovač vzduchu, vodní pistoli, zahradní hadici, vlhký štětec nebo i vlastní mokré prsty – všechno zanechá stopu světla. Můžete si tak zahrát s rozsvícenými světly, nechat vzkazy nebo reagovat na to, co ostatní lidé napsali nebo nakreslili. Když se voda odpaří a povrch uschne, světelné graffiti pomalu mizí a je tu prostor pro nové věci. Řešení pro budoucí podchody a pasáže? V každém případě kouzelný a hravý projekt.

Water Light Graffiti

Water Light Graffiti

Technická Univerzita Eindhoven a Sorama : WAVES

Světlo a zvuk mají jedno společné - vlnění. Vlny, které nám umožňují komunikovat ale nevidíme. Doposud. Autoři projektu WAVES učinili i zvukové vlny viditelnými a umožnili návštěvníkům, aby si to sami vyzkoušeli. Můžete zatleskat, mluvit, zpívat nebo křičet a vlny vašeho hlasu jsou vidět. Projekt WAVE, který měl na festivalu světovou premiéru, vznikl jako společná práce týmu studentů Technické univerzity Eindhoven a expertů společnosti Sorama. Je založen na technologii firmy Sorama s použítím mikrofonu 1024 Sorama Cam.

Posledně jmenovaný projekt byl součástí Glow-Next. Již po dva roky má totiž festival Glow dvě centra – uvnitř města , kde jsou k vidění ponejvíce velké venkovní instalace a Glow-Next v areálu bývalých Philipsových továren, kde se experimentuje se světlem a jsou představeny inovativní a interaktivní projekty, nové technologie a koncepty.

Waves

Waves

Jitka Prokopičová, terTereza Houdková

Najdete na Lidovky.cz