Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Grafen a recyklované plasty. Česká značka začala vyrábět sportovní trička

Grafen a recyklované plasty. Česká značka začala vyrábět sportovní trička | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Grafen a recyklované plasty. Česká značka začala vyrábět sportovní trička | foto: Mowement

Spojením vlákna z grafenu a recyklovaných plastů vytvořili vytvořili dva mladí studenti pod značkou Mowement unikátní materiál se skvělými vlastnostmi. Díky němu vzniklo sportovní tričko GTee.

Grafen je supertenká forma uhlíku podobná grafitu. Je strukturovaný 2D, což znamená, že je tvořen pouze jednou vrstvou atomů, které jsou uspořádány do šestiúhelníku. Díky této struktuře a vlastnostem uhlíku, grafen dobře vede teplo a zároveň je jedním z nejpevnějších materiálů na světě. 

„Grafen se začíná využívat hlavně v technologickém průmyslu, a tak nás napadlo, proč ho nezkusit využít i pro ten textilní,“ dodává zakladatel Filip Matějka.

Jak se vyrábí triko GTee

Samotné triko GTee těží z mimořádných vlastností grafenu, kterých je celá řada. Spojením grafenového vlákna a vlákna z recyklovaných plastů materiál získává například skvělou pevnost, antibakteriální účinky, úžasně vede teplo nebo absorbuje škodlivé UV záření. Zároveň se jedná o certifikovaný netoxický materiál s dobrou biologickou kompatibilitou. Díky tomu, že grafen dokáže velice dobře pracovat s elektřinou, zde zakladatelé vidí velký potenciál ve spojení s technologiemi při budoucím vývoji chytrého oblečení.

Využití recyklovaných plastů

Jeden z největších podílů odpadu v oceánech tvoří plasty, čehož nejčastějším druhem jsou plastové lahve a víčka. Triko GTee je z části vyrobeno z recyklovaných plastových lahví. A proč zrovna recyklované plasty? U grafenu se bavíme především o kompozitním materiálu, který skvěle reaguje za použití s jinými materiály a tím dokáže zlepšovat jejich dosavadní vlastnosti. 

Nyní se snaží se svým projektem prosadit na crowdfundingové platformě HitHit, čímž by rádi získali potřebnou investici k nastartování sériové výroby.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....