9. ledna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Grafik to přehnal, Čína se jeho známky bojí

Čínská známka pro tento rok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská známka pro tento rok. |

Vlnu nespokojenosti vyvolala známka vydaná k nadcházejícímu roku draka, která se začala minulý týden prodávat v Číně. Zobrazuje nestvůru s vyceněnými tesáky, jež je připravena k boji.


Autor známky grafikcý designér Čchen Šao-chua uvedl, že se setkal se spoustou kladných i kritických reakcí na své dílo. Podle něj by jeho drak měl být interpretován jako symbol rostoucího sebevědomí Číny. "Drsný, mocný a sebevědomý drak je vhodnou volbou," napsal Čchen ve svém blogu.

Monstrum nebo symbol naděje?

Listu The Global Times Čchen řekl, že jeho výtvarné ztvárnění známky vychází ze vzorů na takzvaných "dračích šatech", které nosili čínští císařové dynastie Čching (1644-1911). Mýty tvrdí, že Číňané jsou potomky draků a mnozí považují draky za symbol naděje.

Známá čínská spisovatelka Čang I-che nicméně ve svém mikroblogu podotkla, že "byla k smrti vyděšena", když poprvé viděla onu červeno-žlutou šupinatou příšeru s drápy. Jiní přispěvatelé ironicky poukazují na to, že by se drak ze známky mohl stát emblémem čínského ministerstva zahraničí. "Bude ministerstvo zahraničí posílat tuto známku jako dárek svým starým přátelům, či svým odvěkým rivalům? Naznačuje tato dračí známka mírový rok 2012?" táže se hongkongský televizní moderátor Čchen Jang.

Čínský Nový rok připadá letos na 23. ledna. Rok draka by po "poklidném, až líném" roce zajíce (králíka) měl být podstatně bouřlivější a charakterizovat by ho měla "pozitivní dračí energie".


ČTK

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?
Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích prodávají dětská líčidla. V Česku už dokonce najdete i specializované salony, kde dětem udělají manikúru nebo pedikúru. Jak vysvětlit dnešním dětem, že na líčení mají dost času?

Najdete na Lidovky.cz