Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hudba a architektura? Ice Cube a Moby průvodci po LA

Design

  7:00
I to nejvíce nepředstavitelné spojení je možné. Raper Ice Cube dal kocem minulého roku najevo svou lásku k architektuře, když se spojil s kolektivem Pacific Standard Time a společně natočili video, ve kterém muzikant ukazuje architektonické perly Los Angeles a obdivuje dílo slavných designérů manželů Eamsových.

Moby foto: Reprofoto

Původním jménem O'Shea Jackson v roce 1987 studoval rok architekturu na technice ve Phoenixu, protože prý nevěřil, že by se rapováním mohl uživit. Ve stejném roce však s uskupením N.W.A vydali první demo a úspěch na hudebním poli na sebe nenechal dlouho čekat.

Láska k architektuře a designu v něm však zůstala. Ve filmu diváka provází dnešním Los Angeles a v charakteristické rapové řeči popisuje ikony města. Nakonec se zastavuje v legendárním domě manželů Eamesových (Case Study No. 8) a nečekaně architektonickou ikonu srovnává s hip hopem. “Co na Eamesových obdivuji je jejich vynalézavost a nápaditost. Základem pro jejich dům bylo to, že vlastně vzali už exitující věci a dohromady z nich udělali něco nového, speciálního, výjimečného. Je to podobné jako sampling v hip hopu,” vysvětlil Ice Cube a dodal, že další věcí, kterou má rap a architektura společného, je “mít vždycky plán”.

Video s raperem je třetí počin od uskupení Pacific Stadart Time, které se snaží neobvyklou cestou propagovat uměnív L.A. mezi léty 1945-1980. Videu “Ice Cube Celebrates The Eames” předcházela “Kiedis Celebrates Ruscha” and “Schwartzman Celebrates Baldessari”.

Architekturu má rád i Moby

Ice Cube však není jediný muzikant se zájmem o architekturu, velmi populární je (foto)blog zpěváka Mobyho, který se také soustředí na Los Angeles. Prohlédnout si ho můžete zde.

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...