Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Iluze, bujení i hra. Šperkaři z Unosto představili druhý projekt

Slovensko

  7:00aktualizováno  7:09
Jestli máte mladé české šperkaře zaškatulkované, měli byste zajít na výstavu UNOSTO s názvem Kolem. Klára Šípková totiž poprvé navrhla náhrdelník a třeba Markéta Richterová opustila od svých charakteristických organických tvarů.

Lucie Houdková foto: Jan Bigas, Patrik Borecký, Tomáš Brabec

Výstavy současného šperku v České republice moc nebývají, novinky designérů jsou většinou k vidění na festivalech jako Designblok či designSUPERMARKET a o nějakém společném konceptu pak nemůže být ani řeč. Situaci by mohla změnit skupina UNOSTO, která se v úterý představila svým druhým projektem s názvem Kolem.

Instalace Unosto na Designbloku

Unosto tvoří bývalí spolužáci VŠUP, skupinu založili v roce 2011 a minulý rok představili první počin Jewelry City, v němž, jak název napovídá, interpretovali téma město. (Více čtěte zde.) Teď šperkaři dostali jiné zadání: náhrdelník. "Náhrdelník je pro šperkaře zajímavou výzvou, protože se jedná o typ šperku, který vyžaduje velkorysý přístup," říká kurátorka UNOSTO Tereza Volná a dodává, že možná proto, že byli autoři intenzivně konfrontováni s uzavřenou formou náhrdelníku, který nikde nezačíná a nekončí, objevuje se u všech designérů téma kruhu.

Nečekané asociace i premiéry

Alena Hesounová do formy náhrdelníku zapracovala téma, kterému už se věnuje déle. Striktně kulovité tvary narušují nepravidelnými otvory, náhrdelník nazvala Holeganic. Duo Kateřina Matěchová a Karla Olšáková neboli Dechberoucí v náhrdelníku Rozkrývání odhalují krásu cedrové dřeva. Nebojte se a podívejte se na šperk opravdu zblízka, designérky pečlivě vybrousily každý letokruh a výsledek vám opravdu vezme dech. Layva Kateřiny Řezáčové pracuje s témate kruh spíše dekontruktivisticky, její náhrdelník se na nositeli vlní a houpe. Klára Šípková udělala poprvé ve svém "kariéře" náhrdelník! Zůstává v něm věrna svému geometrickému rukopisu a bystré oko možno rozpozná podobu s naušnicemi kolekce Strech. Markétu Richterovou si většinou spojujeme s organickými oblými tvary, tentokrát je to však jinak. Náhrdelníky Pith jsou inspirovány přírodními skelety a jejich tvar a struktura mi připomíná spíše detaily kolekce Blueberries. Bondáž Lucie Houdkové jako by se stále rozpínala, bujela a zároveň byla stlačována. Osmičku šperkařů pak uzavírá Martin Verner, který ve svém náhrdelníku Zase bubliny přiznává fascinaci optickými efekty. 

O instalaci se postarala Kristýna Malovaná a Zbyněk Krulich (studio Morphe) a nemohla být řešna lépe. Jednoduché a čísté panely nechávají všechnu pozornost pro samotné šperky. Ty jsou pak nainstalovány v úrovni očí, člověk se tak nemusí nikam naklánět ani nahýbat.

Výstava je skvělá, dokazuje, že český současný šperk může být stejně dekorativním předmětem jako uměleckým solitérem a že designéři mají ještě mnoho energie a nápadů v šuplíku. Šperkaři kromě vystaveného náhrdelníku dále pracují na svých kolekcích a novinkách, které UNOSTO představí ještě tento rok na výstavě v Paláci pánu z Kunštátu a Poděbrad. A těšit se můžete opět na hosty, tentokrát UNOSTO pozvalo současné šperkaře ze Slovenska.

UNOSTO: Kolem

Galerie Zlatá lilie, Malé Náměstí 12, Praha 1 7. - 30.11.2012

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...