Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak vypadá nejlepší obal na jídlo? Vyroste z něj kytka

Design

  6:10aktualizováno  16:44
PRAHA - Budeme jednou jídlo z fast foodu zakopávat do země? Pokud se ujme elegantní krabičky zlínský student designu, tak ano. Jeho jednoduchý nápad totiž přímo vybízí k akci. Po jídle mě zakopejte do země, chtělo by se říci. Přestože by se mohlo zdát, že jde o nadsázku. Opak je pravdou. Proto byl také tento obal oceněn v soutěži Mladý obal.

Již několik let fungující soutěž s mezinárodním dosahem měla totiž letos tématem Take Away. I když je účast mezinárodní, letos ji vyhráli samí Češi. Nejvíce pak zaujal Michal Marko s krabičkou, které dal název Eat your Food, Grow a Plant, Save a Planet.

„Mimo odnesení jídla nabízí v druhém plánu miska na potraviny z biodegradovatelného materiálu využití jako nádoba pro zasazení semínek. Semínka rostlin jsou ukryta pod etiketou a po vyklíčení mohou být spolu s nádobou zakopána do země. Koncept misky, která slouží jen k přenesení jídla, je v tomto případě dotažen dál, až k růstu rostliny. Člověk si neodnáší jen jídlo, ale také budoucnost. Je motivovaný k pokračování příběhu. Kde jiné obaly končí a škodí, tento začíná,“ komentovala vítěznou práci porota.

Cena Slovenskeho centra dizajnu putovala k Šimonu Kernovi za jeho pivní fresbee.

Přestože téma letošního ročníku soutěže Take Away se trochu podbízí s fastfoodovou tematikou, mezi vítěznými pracemi jsou i krabička na akvarijní rybičky, hygienická nádoba na sběr injekčních stříkaček či pivní tácek připomínající frisbee.

Nejen oceněné obaly je možné do 4. července obdivovat v pražské galerii CZECHDESIGN.

Mladý obal v kostce

Mezinárodní soutěž Mladý obal vznikla adíky iniciativě společnosti Model Obaly. Jen v tomto roce bylo mezi výherce rozděleno 75 tisíc korun a další věcné ceny. Sdružení CZECHDESIGN každoročně připravuje putovní výstavu vítězných prací. Jen v loňském roce s výstavou zavítalo do Prahy, Brna, polského Těšína, Milána a Moskvy. Před několika dny se výstava 18. ročníku Mladého obalu vrátila z Petrohradu, kde byla prezentována v rámci Design Weeku. 

Výstava se chystá i pro letošní oceněné práce. Autorem instalace je designér Roman Kvita. Ještě než se výstava Mladého obalu 2014 vydá na cesty po středoevropských galeriích, lze ji od 4. června do 4. července 2014 navštívit v galerii CZECHDESIGN, Vojtěšská 3, Praha 1.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...