13. května 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Jak vypadali pankáči v Londýně 80. let? Fotky napoví

Portréty mladých pankáčů v Londýně v osmdesátých letech, tak jak je zachytil fotograf Derek Ridgers. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portréty mladých pankáčů v Londýně v osmdesátých letech, tak jak je zachytil fotograf Derek Ridgers. | foto: Reprofoto z knihy 78-87 London Youth

LONDÝN Jak vypadaly subkultury sedmdesátých a osmdesátých let? Zatímco v Československu vládla normalizace, londýnské kluby opanovali alternativci. Chtělo by se říct subkultury, jak je dnes tak populární. Nicméně při pohledu na fotky Dereka Ridgerse je patrné, že ani ta alternativa není dnes to, co bývala.

V unikátní knize 78-87 London Youth přináší v sérii portrétů pohled do světa alternativní módy, zábavy, kultury. Vlastně by se dalo říct, že se v různých svědectvích po nočních klubech vrací k počátkům subkultur, tedy k dobám, kdy hipsteřina nebyla ještě na světě a alternativci zdaleka nebyli mainstreamem jako dnes.

Mladí lidé na Ridgersových fotkách působí divočeji, neokoukaně. Ze snímků čiší syrovost. Účesy, líčení, tetování nebo oblečení ukazují silnou individualitu.

Mladý pankáč - ilustrační foto.

Portréty mladých pankáčů v Londýně v osmdesátých letech, tak jak je zachytil fotograf Derek Ridgers.

Derek Ridgers je ve své rodné zemi, tedy Velké Británii, známým a uznávaným fotografem. Krom jiného se proslavil svoji fascinací subkultur, tedy zejména skrze klubovou scénu. Kromě punku fotil například i skinheady, přičemž s mnohými se dostával i do konfliktu, než se byl v rámci této skupiny snímán jako pouhý pozorovatel.

V jeho portfoliu rovněž dominuje téma britských fetish klubů, ale i mainstream pro časopisy zaměřené na populární hudbu a film. Před jeho objektiv se tak dostaly dobové celebrity jako například Spice girls, Frank Zappa, Prince či the Ramones, popřípadě herci a módní ikony jako Johnny Depp či Vivien Westwood.

tohTomáš Holý

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.