Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Jarní jednoduchost – velikonoční dekorace bez kýče

Velikonoční dekorace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velikonoční dekorace | foto: Shutterstock

Čistě bílé kraslice, nepřikrášlené kytice, strohé truhlíky s mladou trávou. Taková je letošní minimalistická podoba velikonoční výzdoby bytu. Vpustit jaro do bytu můžeme i bez pestrobarevné umělé hmoty.

Na jaře si vystačím s kyticemi narcisů a tulipánů, nijak jinak domov nezdobím," říká designérka Zuzana Lednická, tvůrkyně kolekcí mojemoje.

V podobném trendu dekorují svoje domácnosti i architektky Olga Frydecká a Šárka Špačková. "Vyfukujeme popelavá biovejce, obarvíme je v cibuli, některá pokreslíme či popíšeme vzkazy a pověsíme na pentle. Do váz dáváme velké větve, které si přineseme zvenku."

Shodují se i v tom, že všechno zdobení vymýšlejí hlavně kvůli dětem. Velikonoční kýč ale ignorují a nekupují. "Nejkrásnější je pro nás mísa s osením a vyfouklými bílými vajíčky."

Minimalistický dekor s přírodním šarmem

Jednoduché přírodní doplňky a surové materiály jsou trendem letošních Velikonoc. Leckoho tyhle svátky míjí, ale jaro, které doprovázejí, vítají s úlevou všichni. Po dlouhé zimě se najde dost těch, kteří se na rozkvetlé trávníky nechtějí dívat jen za okny.

Z výloh obchodů na nás sice útočí záplava nevkusných velikonočních dekorací, ale současný trend jde jiným směrem. Namísto rozverných postaviček ve farmářském oblečení a plastových kuřátek volte jednoduchost a strohou symboliku.

Velikonoční dekorace

Minimalistický přístup k dekorování neznamená úplné vyloučení zdobnosti, spíš si žádá promyšlený výběr jednotlivých doplňků i jejich kombinací.

Osení zasazené do velkého betonového truhlíku nebo jednoduchého bílého květináče, kopa bílých vajec v obří skleněné váze či míse se stávají svého druhu solitérem. Dekorací, která v místnosti funguje sama za sebe, aniž by potřebovala nějaké další zdobení.

Vytvořte si vlastní tradice

Taková podoba Velikonoc je navíc ve výsledku levnější než předpřipravená výzdoba ze supermarketu. Čistě bílá vejce jsou sice dražší než obyčejná hnědá, ale ve srovnání s cenou jednoho rádoby roztomilého zvířátka na špejli je rozdíl v podstatě zanedbatelný. A pro většinu materiálů si stačí zajít do lesa nebo na louku.

Ani minimalistický trend nemusí svazovat. Pokud vám tradiční velikonoční motivy nic neříkají, vyměňte je. Návrhářka a majitelka obchodu Pour Pour Radka Čajová říká, že si obvykle vystačí s jarní přírodou na chalupě.

"Letos jsem ale neodolala a koupila pár barevných větrníků, které se na čerstvém trávníku nádherně vyjímají. Rok a půl starý syn je zbožňuje."

Kolegyně Kristina Šemberová zase peče před Velikonocemi s dětmi ze svého okolí velikonoční sušenky. Zbožňují ji za to matky i děti a všem je přitom úplně jedno, že jedna z formiček je hroch a jiná vánoční kapr v dočasné roli žraloka.

Velikonoční dekorace

Podobným směrem se vydávají i designové obchody. Dobře vědí, že právě po takových věcech je poptávka. Když vyrazíte na velikonoční nákupy do Kare Design, najdete v sekci Happy Easter sadu lesklých kovových zahradních trpaslíků vyvedených v pastelových barvách a na Fleru si můžete pořídit elegantní dózy s emo vzorem králičích lebek.

A pokud se vám nechce pěstovat zrovna osení, ale toužíte po čemkoli zeleném nebo přírodním, je tu internetový obchod Škeble.cz se svou řadou zahradnických balíčků Grow it. Zasadíte chilli, arašídy, levanduli nebo čtyřlístky?

Věnec ze šroubů a matek

Velikonoce můžete oslavit i netradičně stylizovanými doplňky. "Každý rok vyrábím pro sebe a pro rodinu velikonoční věnce a pokaždé se snažím je inovovat a používat netradiční materiály," říká designérka jeleních šperků Kamila Písaříková.

"Jeden rok jsem dělala věnec z kovových komponentů, šroubků a matiček, jindy jsem tradiční barvy vyměnila za tyrkysovou a růžovou."

Velikonoční dekorace

Každopádně platí, že nic se nemá přehánět. Floristka Jaroslava Malinová radí hlavně pečlivě vybírat. "Nic proti přívalu dekorací, ale účelem výzdoby opravdu není, aby se z každého koutu valila záplava umělé hmoty v pestrých barvách."

Sama ladí dekorace do jednoho nebo dvou barevných odstínů, a když vystavuje figurky, pak volí keramické, které vypadají jako skutečná zvířata.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...