18. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Když nejde o minimalismus. Šuhájek a jeho barevné skleněné hry

Tanec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tanec | foto: Archiv autora

Pražská galerie českého skla pokračuje v představování zajímavých umělců a designérů, tentokrát si vybrala Jiřího Šuhájka. Tento úspěšný designér je pro svůj charakteristicky hravý rukopis respektován po celém světě a na právě probíhající výstavě můžete vidět jeho doposud samostatně nevystavené nápojové sklo.


„Když člověk může se sklem experimentovat, je to báseň. Jsem až hravý, pokud je mi to povoleno,“ říká výtvarník, jehož hra s barvou a tvarem je zcela nezaměnitelná. Šuhájka si prostě není možné splést.


Jiří Šuhájek

Jiří Šuhájek


Studoval na VŠUP pod vedením S.Libenského i na slavné londýnské Royal College of Art, praxi sbíral ve sklárnách po celém světě, v Čechách působil u Moseru a byl uměleckým ředitelem sklárny Bohemia Art Glass. Má na kontě nespočet ocenění, působí jako pedagog a jeho práce (volná tvorba i design) jsou zastoupeny ve sbírkách muzeí v ČR, Anglii, Švýcarsku, USA i Japonsku.


Limitovaná edice s podpisem


Šuhájek není pouze zdatným designérem, v huti objekty sám tvoří. Pražská galerie představuje jeho doposud samostatně nevystavené designové nápojové sklo, které od roku 2005 vyrábí firma Art - D. Dodnes vzniklo 23 řad a všechno sklo z nejnovější kolekce je vyráběno pouze v autorsky limitovaných číslovaných sériích maximálně 90 kusů , každý je signován umělcovým podpisem.


Marilyn

Marilyn


„Když jsem před lety jeho díla obdivoval u něj v ateliéru, všiml jsem si také drobných skleněných předmětů, většinou z oblasti nápojového skla s velmi výrazným a neobyčejným designem. Ihned jsem po nich silně zatoužil (...).“ zmiňuje Přemysl Černý z Art - D grafického studia, který stál u zrodu myšlenky na výrobu nápojových setů.


Výstava probíhá každý všední den na pražské adrese Bartoškova 26 od 9 do 17 hodin, vstup je zdarma. Dílo Jiřího Šuhájka můžete obdivovat do 27.5.2013.


Glass Excellence

Pražská galerie českého skla již druhým rokem pořádá pravidelná setkání Glass Exellence ve sklářském umění, která jsou celoročním programem výstav spojených s vernisáží a debatou se sklářskými tvůrci. Glass Excellence vznikl z touhy autorů, návštěvníků, teoretiků a příznivců skla po neformálním pravidelném setkávání a seznamování se s díly mladých či již zkušených sklářských umělců. Široká veřejnosti má tak možnost se každé poslední úterý v měsíci zblízka seznámit se všemi fenomény, které tento obor nabízí.

terTereza Houdková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!