Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kontejnery, beton i stavby pod zemí. Výstava ukazuje architekturu na vinicích

Pohled Zdeňka Lukeše

  6:00
Poněkud neobvyklou výstavu mohou vidět návštěvníci (a také přátelé dobrého vína) v Galerii Jaroslava Fragnera na pražském Betlémském náměstí. Expozice představuje nové a velmi zajímavé stavby vinařství středoevropských zemí.

Vinařství Sonberk foto: GJF

Produkci vína si asi spojujeme s tradičními sklípky a sklepy, dnešní trend je ale stavět pro vinařství moderní architektonická díla, jejichž projekty jsou často svěřovány špičkovým ateliérům. Obrázek si lze udělat při prohlídce expozice nazvané Architektura a víno ve střední Evropě. Už její výtvarné řešení je netradiční: architekti z ateliéru Aulík + Fišer rozestavěli ve výstavním sále sudy a do prostoru zavěsili vinné lahve, aby navodili správnou atmosféru.

Proti proudu

Hlavními exponáty jsou ovšem stavby, jejichž plány a fotografie jsou rozvěšeny po stěnách. Stavby často respektují krajinný ráz, přírodní prostředí a snaží se s ním splynout třeba tak, že alespoň část provozů je překryta zeminou, ale nezřídka jde právě opačnou cestou. Výsledkem může být někdy možná až příliš agresivní architektura, kontrastující výrazně s okolí ma záměrně ignorující tradiční představy klientů o vinařských provozech.

Konzervativní milovník vína bude možná lehce šokován, ale takový je dnes trend. A netýká se jen samotných staveb, nýbrž i designu lahví, vinět, zátek, sudů… Každý si může najít to, co mu vyhovuje.

Pohled do expozice

Galerie Jaroslava Fragnera toto téma sleduje už delší dobu, pořádá zájezdy do vinařských oblastí Moravy, Slovenska, Maďarska nebo Rakouska. Já jsem se žádného z nich dosud nezúčastnil, ale kolegy jsem byl vždy ujištěn, že průběžná degustace je jen symbolická a i na konci takového tahu jsou všichni účastníci schopni bez problémů vnímat a hodnotit jak kvalitu nápoje, tak i příslušné stavby na trase, což je ovšem obdivuhodné.

Součástí vernisáže výstavy bylo rovněž odborné sympozium, jehož hlavní hvězdou byl významný rakouský architekt slovinského původu Boris Podrecca, ale aktivními účastníky byli i vinaři, kteří se podělili o své zkušenosti se spoluprací s projektanty a designéry. K akci vychází i dvousetstránkový katalog. Hlavní kurátor Dan Merta pozval k prezentaci svých realizací i další architekty z řady zemí, kteří se tématem zabývají, někteří z nich budou o svých návrzích také v prostorách galerie přednášet. Expozice tak představí celkem 38 vinařství. Postupně se přesune do dalších měst regionu střední Evropy: v příštím roce navštíví polskou Vratislav, dále Budapešť nebo Bratislavu.

Bláznivě i střízlivě

Pojďme si blíže představit některá vinařství. Slovenský Sanvin pojal svůj objekt jako kompromis mezi moderními liniemi a tradičním materiálem, jakým je v tomto případě dřevo. Autorem je studio Propeller Z, stavba pochází z let 2008–2014. Na podobném principu je postaven i projekt studia HEIZ pro Sächsisches Staatsweingut Schloss Wackerbarth v Německu, jenž je založen na kontrastu architektury hi-tech s kovovými i dřevěnými prvky a idylické zvlněné krajiny s vinicemi a barokní kaplí. Zcela jiného rodu je budova studia Ekler Architect pro maďarské vinařství Kreinbacher Birtok. Betonový kubus tmavohnědé barvy vystupuje nad terén, neboť část stavby je ukryta pod zemí. Podle studie z roku 2006 byl působivý objekt dokončen v letošním roce. Zcela netradiční je podnik Vinofaktur Vogau z Rakouska od studia BWM Architekten z let 2009–2011. Tvoří ho mohutná ocelová konstrukce, do níž jsou vloženy různé atributy: kontejnery s dřevěnými sudy, vinárnou, nebo dokonce traktorem. Celá záležitost v dekonstruktivistickém stylu připomíná práce nizozemského ateliéru MVRDV. Vypadá to celé poněkud bláznivě, ale má to něco do sebe.

GFJ:Architektura a víno ve střední Evropě

Moravu zastupuje v tomto společenství poměrně střízlivý dřevěný objekt vinařství Sonberk od Josefa Pleskota. Také Zlati grič ze Slovinska představuje pokus co nejvíce respektovat krajinu a většinu provozů skrývá pod zemí. Naopak asi nejvýstřednější představený dům je ostře zelená konstrukce Cantiny Tramin z Itálie.

Je zkrátka vidět, že přístup současných architektů k danému tématu může být různý a že letitá tabu už neplatí. S profesionály měli možnost poměřit své schopnosti i studenti liberecké fakulty architektury, jejichž práce na stejné téma jsou vystaveny v podkrovním sále GJF. Ostatně to vše můžete posoudit sami – výstava je otevřena až do 26. ledna příštího roku, samozřejmostí jsou ochutnávky vín všech zúčastněných podniků.

Autoři:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...