2. února 2016 7:58 Lidovky.cz > Relax > Design

Kontroverzní krása, 10 let jezdí Prahou tramvaje od Porsche

Tramvaj 14T s designem Porsche od firmy Škoda Transportation jezdí v Praze od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvaj 14T s designem Porsche od firmy Škoda Transportation jezdí v Praze od... | foto:  Michal Šula, MAFRA

Tramvaje Škoda 14T, zvané „Porsche“, patří k nejdiskutovanějším a nejkontroverznějším vozidlům městské hromadné dopravy v Praze. Tato částečně nízkopodlažní tramvaj zaujala svým vzhledem, který pro výrobce, plzeňskou Škodu Transportation, navrhla firma Porsche Design, dceřiná společnost automobilky Porsche. Kritizovány byly například kvůli umístění sedaček, ale především kvůli poruchovosti. Před 10 lety, 28. ledna 2006, byla první tramvaj Škoda 14T nasazena v Praze do zkušebního provozu.

Praha si u Škody Transportation objednala 60 těchto tramvají. První dvě dostala v prosinci 2005. Již zkušební provoz ukázal řadu nedostatků, po jejich odstranění nasadila Praha tramvaje v dubnu 2006 do pravidelného provozu.

Závady se však objevovaly i později, například v září 2006 jeden vůz vykolejil a zranil dva zaměstnance dopravního podniku. V srpnu 2014 dokonce dopravní podnik rozhodl, že kvůli technickým závadám na podvozku odstaví všech 57 tramvají T14 (tři ale byly nabourány). Opravené tramvaje se do pražských ulic začaly vracet loni v červnu.

Tramvaj 14T s designem Porsche od firmy Škoda Transportation jezdí v Praze od...
Tramvaj 14T s designem Porsche od firmy Škoda Transportation jezdí v Praze od...

Tramvaj Škoda 14T, která může jet až šedesátikilometrovou rychlostí, měří 31 metrů. Má pět článků spojených klouby. Do tramvaje se vejde 270 cestujících, z toho 69 jich může sedět. Jedna 14T vyšla hlavní město přibližně na 58 milionů korun.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!