27. července 2014 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Křišťál pro vítěze Tour de France, trofej vyrobili Češi

Pohled na ruční práci sklářů při výrobě kříšťálové trofeje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na ruční práci sklářů při výrobě kříšťálové trofeje. | foto: Lasvit

NOVÝ BOR Cyklistická soutěž Tour de France není ani letos bez české účasti. Kromě závodníků Českou republiku zastupují i tuzemští skláři. Ti ze společnosti Lasvit totiž již čtvrtým rokem ručně vyráběli ceny pro vítěze - křišťálové trofeje.

„Letos je to již počtvrté, co skláři trofeje pro tento slavný závod ručně vyrobili. Křišťálové ceny tak opět dostanou držitelé všech 4 trikotů – tedy celkový vítěz se žlutým trikotem, nejlepší jezdec do 25 let s bílým trikotem, nejlepší sprinter se zeleným trikotem a nejlepší vrchař s trikotem puntíkovaným,“ vyjmenoval Václav Koukolíček ze společnosti Lasvit.

Přehled trofejí, které za poslední roky Lasvit pro Tour de France vyrobil.

Přehled trofejí, které za poslední roky Lasvit pro Tour de France vyrobil.

Precizně zpracované trofeje jsou vyrobené z jednoho kusu ručně foukaného a následně ručně broušeného křišťálového skla. Designér Peter Olah se nechal pro jejich siluetu inspirovat samotným závodem. Cílem tedy bylo vtisknout trofeji nejen dynamiku, ale i atmosféru Tour de France. Každá trofej váží téměř 6 kilogramů a je vysoká přes 60 centimetrů.

Jak se cena vyrábí?

Unikátní trofej je vyfouknuta do dřevěné formy z olovnatého křišťálu, čímž bylo plně využito základní vlastnosti materiálů. Tedy vysokého lomu světla a lesku. Pohár je následně zdobený rytím. Po celém povrchu jsou stopy ryteckého kolečka. Celkový vzhled působí jako třpytící se sníh ve slunečním světle. Dodává tak celé trofeji jedinečný vzhled a krásu.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz