31. října 2012 9:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Maxim Velčovský o politice, plešatosti a designu

Maxim Velčovský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maxim Velčovský |

Představovat Maxima Velčovského zřejmě není úplně potřeba, jeho porcelánové PET lahve nebo holínky zná téměř každý. Čím to, že je ho poslední dobou vidět méně? V on-line rozhovoru prozradil, že většinu svého času věnuje sklu a nové kolekci Lasvit.

"V Lasvitu nyní připravujeme novou kolekci na nejdůležitější veletrh na světě v Miláně. Můžete se těšit na zajímavé návrhy od progresivních českých designerů, ale rovněž od světových superstars. Pro Lasvit pracuji více než rok a je skvělé být u vzniku tohoto nového fenoménu. Ve světě se opět mluví o českém sklu a designéři z celého světa s námi chtějí spolupracovat," uvedl Velčovský.

Maxim Velčovský

Maxim Velčovský

Většina lidí si jeho jméno spojuje se studiem Qubus, které společně s Jakubem Berdychem založili v roce 2002. Dnes je tato spolupráce už minulostí, Velčovský by si ji ale rád v budoucnu zopakoval: "S Jakubem Berdychem momentálně tolik nespolupracuji, protože máme každý svou práci, soustředím se na Lasvit a Umprum, kde učím. Rád bych s ním ale něco opět provedl!"

Designér se v roce 2011 dal i na pedagogickou dráhu, na Vysoké škole uměleckoprůmyslové vede Ateliér keramiky a porcelánu. Co je pro něj u uchazeče o studium nejdůležitější? Prý musí mít šťávu: "Asi nejdůležitější faktor je chuť něco dělat. Musí z člověka trochu vyzařovat energie a v jeho portfoliu musíme vypozorovat přístup k věci, který nás zajímá. Hlásí se k nám nejen lidé z uměleckých škol, ale rovněž třeba lidé z gymplu. Lidově se tomu říká, že člověk kterého přijmeme, musí mít šťávu, pak se s ním dá pracovat."

Koho by rád viděl na prezidentském postu, jak relaxuje a co si myslí o plešatosti? PŘEČTĚTE SI CELÝ ON-LINE ROZHOVOR ZDE.

terTereza Houdková