Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Instalace Maxima Velčovského na Mariánském náměstí odvypráví autentické příběhy z Ukrajiny

Maxim Velčovský/Mariánské náměstí foto: Signal Festival

Český designér Maxim Velčovský připraví dramatickou prostorovou instalaci na Mariánském náměstí. Dílo s názvem Fyzická možnost smrti v mysli někoho žijícího tvoří vyhořelá auta zasažená válkou na Ukrajině.
  5:00

Signal Festival na projektu spolupracuje s místními organizacemi, českou neziskovou organizací Post Bellum i Velvyslanectvím Ukrajiny v České republice. Auta jsou dovezena přímo z Ukrajiny. Doplní je autentické příběhy Ukrajinců utíkajících před válkou.

„Stále ale existují lidé, kteří zpochybňují, že na Ukrajině probíhá skutečná válka a umírají tisíce civilistů. Internetem kolují falešná svědectví, sociální sítě zaplavují konspirační teorie a nenávistné komentáře. Reálné výpovědi z Ukrajiny jsou ale nepopiratelným důkazem toho, co se děje jen kousek od našich hranic. Chci dát svou instalací lidem příležitost podívat se zblízka, jak vypadá válka. A to prostřednictvím aut, které jsme přivezli z válečné zóny,“ říká designér Maxim Velčovský.

Maxim Velčovský

Maxim Velčovský patří mezi nejznámější české designéry. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v Ateliéru keramiky a porcelánu. V roce 2002 založil s Jakubem Berdychem Qubus Design Studio, od roku 2011 působí jako vedoucí Ateliéru keramiky a porcelánu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a jako kreativní ředitel společnosti Lasvit. Podílel se na více než 90 výstavách a jeho práce najdete ve sbírkách V&A Museum v Londýně, Centre Pompidou v Paříži, Neue Sammlung v Mnichově, Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze nebo Moravské galerii v Brně. V roce 2007 byl zvolen designérem roku v rámci Czech Grand Design, v roce 2008 získal za instalaci pro vídeňskou sklářskou společnost Lobmeyr ocenění zakázka roku od časopisu Wallpaper.

Instalace s názvem Fyzická možnost smrti v mysli někoho žijícího je složena z vyhořelých aut zasažených válkou na Ukrajině. Civilní automobily jsou krutým svědectvím o děsivé tragédii a přímým důkazem válečného konfliktu 21. století. Ohořelé vraky nabízí vhled do děsivého prostředí ukrajinských měst.

Auta vystavená na Mariánském náměstí jsou dovezená přímo z oblastí zasažených válkou a jsou doplněna příběhy ukrajinských občanů, kteří přišli nejen o svá auta, ale často také o veškerý majetek a své blízké. Projekt vzniká ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum a Velvyslanectvím Ukrajiny v České republice.

Signal Festival se snaží dlouhodobě reflektovat aktuální společenské problémy. V minulosti se tak jeho kurátoři zaměřili na udržitelnost či restart kultury po pandemii. Letos na jaře spoluiniciovali benefiční akci Kultura pro Ukrajinu na pražské Kampě, na které se vybralo více než 9 milionů korun na pomoc válkou stíhané země.

„Maxim Velčovský je velké jméno českého designu i umění. Dlouho jsme uvažovali o spolupráci a jsem rád, že se to povedlo právě letos. Nejen proto, že Signal Festival slaví důležité výročí 10 let, ale také proto, že jeho instalace posouvá festival přesně tím směrem, kterým chce v nové dekádě kráčet – tedy věnovat se aktuálním společenským tématům,“ dodává ředitel festivalu Martin Pošta.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat