21. září 2014 7:44 Lidovky.cz > Relax > Design

Mezinárodní sklářskou soutěž vyhrála Češka, nadchla dobrotami

Jména vítězů šestého ročníku mezinárodní soutěže Stanislav Libenský Award 2014,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jména vítězů šestého ročníku mezinárodní soutěže Stanislav Libenský Award 2014,... | foto: ČTK

PRAHA Rekordní počet umělců z mnoha zemí, rovná stovka, se přihlásil do soutěže pro mladé skláře nesoucí jméno po legendě českého uměleckého skla Stanislavu Libenském. Vítězem šestého ročníku se stala Michaela Mertlová z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze s instalací Munchies. Také třetí místo patří tuzemské autorce, Zuzaně Kubelkové a její plastice, druhé místo porota udělila australské účastnici soutěže Saře Hellsingové.

Munchies (v překladu sladkosti, dobroty) tvoří několik objektů a video o jejich vzniku. Nejen využití různých technik zpracování skla, ale i detailní prezentace díla oslovilo mezinárodní porotu. "Metafora mezi hravou a zábavnou žvýkačkou a pečlivě opracovaným kovem je zajímavá nejen pro odborné oko," míní. "Je to krásně provedené a má to mnoho různých konsekvencí," řekl předseda poroty, kurátor Victoria&Albert Museum v Londýně Reino Liefkes.

Instalaci tvoří jednoduché skleněné dózy, na povrchu jsou zobrazena ústa, která jako by vyfukují žvýkačkovou bublinu. Ta je ale druhým objektem, je z foukaného skla a je zakončena zlatým kroužkem, čímž se z ní stává prsten. Leží na víčku dózy. Instalaci doplňují kleště, jimiž se sklo tvaruje, které svírají zlatou zubní protézu a možná varují před rizikem, jež pojídání sladkostí způsobuje. Spolu s dalšími oceněnými a jsou Munchies vystaveny v galerii Art Salon S v Tančícím domě.

Vyhlášení vítězů šestého ročníku mezinárodní soutěže Stanislav Libenský Award...
Kromě oceněných prací si mohou návštěvníci galerie Art Salon S v Tančícím domě...
Kromě oceněných prací si mohou návštěvníci galerie Art Salon S v Tančícím domě...
Vyhlášení vítězů šestého ročníku mezinárodní soutěže Stanislav Libenský Award...

"Návštěvníci se mohou těšit na různorodé přístupy ke sklu, díla překračující hranice jeho dosavadního zpracování a používání. Některé objekty by se daly zařadit spíše do konceptuálního umění, některé naopak ctí tradici," říká k letošní výstavě Kateřina Čapková, ředitelka pořádající Pražské galerie českého skla. Během šestileté historie soutěže v Praze vystavili práce více než 250 mladých sklářských umělců ze 46 sklářských škol.

Stanislav Libenský Award

Ocenění je poctou významnému umělci a pedagogovi. Libenský (1921 až 2002) spolu se svou životní i uměleckou partnerkou Jaroslavou Brychtovou významně přispěl k vývoji moderního uměleckého skla. Jeho díla hostila řada zahraničních galerií, na světové výstavě Expo v roce 1958 v Bruselu dokonce získal prestižní ocenění Grand Prix.

Libenského cena je pro začínající skláře příležitostí předvést své absolventské práce vytvořené libovolnou sklářskou technikou na mezinárodní úrovni. Pro jejího laureáta je připraven studijní pobyt na sklářské škole Pilchuck Glass School v USA.

Záměrem pořadatelů je také seznamovat veřejnost s tvorbou nejmladší generace sklářských výtvarníků, na výstavě mohou vidět práce studentů z celého světa a nahlédnou tak do budoucnosti oboru, který má v Čechách dlouhou tradici. Výstavu bude tradičně provázet řada akcí - komentovaných prohlídek či přednášek a pro předvánoční čas je připraven i workshop, při kterém si zájemci budou moci vyzkoušet práci se sklem a třeba vyrobit si vánoční ozdoby dle vlastních návrhů.

ČTK