20. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Nabitý víkend: móda, design, architektura i urbanismus

Petra Ptáčková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Ptáčková | foto: Archiv Petry Ptáčkové /PFW

Praha bude následující dny českou mekkou módy, mladého i ohleduplného designu, architektury, urbanismu a veřejného prostoru. Nemusíte se však děsit, akce budou příjemně proplouvat jedna druhou, že si ani neuvědomíte, kolik jste toho stihli navštívit..

TÝDEN PŘÍSTUPNÉHO DESIGNU

Už od úterý je ulice Vojtěšská a sídlo neziskovky CZECHDESIGN  centrem equal designu. Světoví odborníci, zástupci města i náhodní kolemjdoucí přemýšlí nad tím, jak by mohl být design více ohleduplný a bez překážek. Celý týden se můžete pokochat neotřelými nápady pro starší generace na výstavě Design v nejlepších letech, ve středu proběhl workshop zaměřený na grafický design, ve čtvrtek se konala mezinárodní konference se světovými esy na poli equal designu (Paivo Tahkokallio, Silvio Sagramola...) a v sobotu se CZECHDESIGN vystěhuje do ulic a v rámci festivalu Zažít město jinak nabídne hry, komentované prohlídky i něco na zub. Více informací naleznete ZDE.

Ukázka z výstavy Design v nejlepších letech.

Ukázka z výstavy Design v nejlepších letech.

ZAŽÍT MĚSTO JINAK

Oblíbené pouliční slavnosti se samozřejmě nebudou odehrávat pouze za kostelem sv.Vojtěcha na Praze 2, kde kromě CZECHDESIGNU nabídne workshop třeba papírnictví Papelote a svá studia vyvětrají i designéři skrývající se za značkami Yo-Soy nebo 2d-3D. Letos se program uskuteční na 38 místech hlavního města, ale i v Olomouci nebo Ostravě. V Praze se už tradičně mluví o Krymské ulici a Žižkovu, kde budou mít nabitý program i letos, na Letné si můžete dát dostaveníčko s architektem (ARCHIP), v Karlíně se budou věnovat budově EXPO a Negrelliho viaduktu a určitě se vyplatí vzít to cestou přes Smetanovo nábřeží, které bude až do poloviny října každou sobotu bez aut. Podrobný program a další informace naleznete ZDE.

Zažít město jinak

Zažít město jinak

MERCEDES BENZ PRAGUE FASHION WEEKEND

Při procházkách Prahou si to můžete zamířit i do úplného centra, v Pařížské ulici se totiž od čtvrtka koná Mercedes Benz Prague Fashion Weekend, podle odborníků módní akce roku, na které se představí ti nejtalentovanější módní návrháři z České republiky. V pátek uvidíte například kolekce Zuzany Kubíčkové, Mirky Talavaškové, Petry Balvínové, Petry Ptáčkové nebo Ivy Burkertové, v sobotu se pak můžete těšit na Chatty, Jindru Jansovou nebo očekávanou betonovou kolekci Mirky Horké. Rezervaci na módní přehlídky i další informace naleznete ZDE.

PFW

PFW

STUDIO designSUPERMARKET

Atmosféra módních přehlídek vás určitě naladí na vlnu nakupování a pokud butiky v Pařížské ulici nejsou váš šálek kávy a rádi byste podpořili nastupující generaci českých návrhářů, doporučuji zamířit do Salvátorské uličky, kde naleznete krásný Štencův dům architekta Otakara Novotného. Kromě samotné budovy vás určitě nadchne i dočasný nájemník, STUDIO festivalu designSUPERMARKET, které představí tvorbu 25 český návrhářů nebo studií. Od čtvrtka do neděle budete moci nakoupit kousky od Leedy, Natalie Steklové, Kateřiny Geislerové nebo průkopníků 3D tisku Blueberries, kteří už tisknout z kovu. A pokud nakupování není nic pro vás, potěší vás Modeshau Video Selection Veroniky Ruppert, workshopy, knihkupectví nabité módními tituly nebo klidná kavárna. Více informací naleznete ZDE.

Štencův dům

Štencův dům