26. února 2017 6:54 Lidovky.cz > Relax > Design

Módní trendy pro podzim a zimu vyjdou hodně z vintage stylu

Dress for Love je název speciální kolekce, kterou chystají české návrhářky.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dress for Love je název speciální kolekce, kterou chystají české návrhářky.... | foto: Prague Vintage Fair

Módní trendy pro sezonu podzim a zima 2017/18 budou hodně vycházet z takzvaného vintage stylu, který čerpá z historie nedávné i dávné a který se bude pojit s nostalgií a romantikou. Trendy také postupně začínají určovat modely, které nosí ženy nad 50 let. Brzy bude v tomto věku v Evropě polovina ženské populace, což je obrovský spotřebitelský trh.

Na přednášce na brněnských veletrzích módy Styl a Kabo to dnes řekla nizozemská znalkyně trendů Ellen Haesserová. V pánské módě se podle ní stále výrazněji jako klíčový trend bude prosazovat kombinace formální a ležérní módy.

U vintage stylu se často objevují krajky a vládne růžová barva. „Vrací se florální styl, tedy květiny a listy na různých typech oblečení, ale i na doplňcích,“ uvedla Haesserová. S návratem do minulosti souvisí i takzvaný trend, který nazvala „stylové ikony“. „Jedná se o snahu napodobit osobnosti z minula i dnešní doby a vyznačuje se propracovanými detaily, součástí jsou také doplňky do vlasů,“ řekla Haesserová.

Vypíchla některé další drobnosti, které se budou nosit a které se vrací do módy po různě dlouhém období. Jsou to například dlouhé až extra dlouhé tuniky či kabáty. „Ty mívají často podobu uniformy, některé zvýrazňují pas. Některé vypadají jako župan, ale jsou z klasické pleteniny, z které se kabáty dělají,“ uvedla Haesserová. Dále se budou prosazovat potisky, často půjde o velké plochy pastelových barev. Trendem je inspirace kubismem. Mezi ženami se také prosadí trend, kdy mají dvě různé náušnice, z nichž jedna bude velmi výrazná.

Krémové barvy

Barvy se příliš měnit nebudou, hodně se má prosadit bílá a krémové barvy, což v dřívějších letech nebývalo běžné. Podle Haesserové by si měla každá žena vybrat svůj styl, který nebude podléhat každý rok změnám. „Když najde nějaký kousek, po kterém touží, vydrží v šatníku několik let,“ uvedla.

V pánské módě je klíčový trend mísení formálního stylu s ležérním či sportovním. Nejde jen o kombinaci do jednoho kusu oblečení, ale také například o kombinaci klasického saka s ležérními kalhotami.

Najdete na Lidovky.cz