Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Mohou stát šaty statisíce? Ano, za cenou je řemeslo, hájí luxus návrhář

Design

  7:47
I šaty mohou stát v přepočtu statisíce korun a přitom mít velký odbyt. Příkladem je haute couture, tedy vysoká krejčovina, kde je každému kousku oděvu věnována odborná péče. Právě preciznímu řemeslu vzdal hold světoznámý návrhář Karl Lagerfeld.

Přehlídka značky Chanel vzala diváky do dílny a zákulisí výroby luxusních šatů. foto: Reuters

Ten u příležitosti uplynulého fashion weeku v Paříži, který byl zaměřen jen a pouze na vysokou krejčovinu, nechal návštěvníky přehlídky nakouknout to zákulisí tradičního oděvního domu Chanel. Již tradiční prostoru Grand Palais v centru města, kde Lagerfled pořádá přehlídky již mnoho let, nechal tentokrát proměnit v dílny oděvního domu.

Zatímco modelky převáděly aktuální kolekci, kolem pomyslného mola se pohybovaly a pracovaly švadleny.

„Kdyby tady nebyly tyto ženy,“ poukázal Lagerfeld na švadleny sedící u šicích strojů Singer, „vysoká krejčovina by nemohla existovat,“ dodal. „Všechno je o know-how, bez něj je to trochu riskantní. Takže proč je vysoká krejčovina tak drahá? Musíte vidět, jak je to zpracované. Vše je opravdu řemeslně zpracované, nic není masprodukce. Nemám nic proti rychlé módě, ale toto je naprosto něoc jiného,“ prohlásil během přehlídky Lagerfeld s tím, že jde takto je zpracován opravdový luxus. Tedy přesně tak jak vypadalo řemeslo před sto lety.

Přehlídka značky Chanel vzala diváky do dílny a zákulisí výroby luxusních šatů.
Přehlídka značky Chanel vzala diváky do dílny a zákulisí výroby luxusních šatů.

Šaty v ceně nového vozu nepřevedl jen pouze Chanel, pařížská mola zažila přehlídky mnoha dalších značek jako například Elie Saab, Dior, Vetements, Giorgio Armani a další. Nicméně je pravdou, že zatím co ready-to-wear kolekce se představují v Londýne, Miláně a New Yorku, právě kvůli své nákladnosti je vysoká krejčovina doménou francouzské metropole a jen několika vybraných značek.

Například v závěru přehlídky značky Valentino přišlo prohlášení, že hlavní návrhářka italského oděvního domu Maria Grazia Chiuri odchází a převezme roli kreativní ředitelky u značky Dior. V čele ikonické značky v její sedmdesátileté historii stane žena vůbec poprvé. Naposledy pro Dior pracoval Raf Simons, který loni na podzim překvapivě skončil a aktuálně se věnuje svým vlastním kolekcím.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: