Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Monografie Libuše Niklové? Srdeční záležitost, říká Lednická

Design

  18:00
Zuzana Lednická je oceňovanou českou grafickou designérkou, kterou proslavily zejména knihy. Stojí například za podobou "učebnice" 100 Design Icons, bestsellerovou kuchařkou Deník Dity P. nebo monografií Libuše Niklové. Ta získala v roce 2012 bronzovou medaili v soutěži Nejkrásnější kniha světa a jak Lednická prozradila v on-line rozhovoru, jde o její srdeční záležitost.

Zuzana Lednická foto: Archiv designérky

"Kniha Libuše Niklové byla absolutně srdeční záležitost! Dělala jsem ji i po večerech, těhotná a hodně unavená, protože kniha vznikala velmi rychle. Libuše Niklová používala ve své tvorbě přesně ten grafický jazyk, který je mi hodně blízký a tak jsem se jenom bála, abych to nezkazila," uvedla Lednická a dodala, že kniha vznikla zhruba za tři měsíce.

PŘEČTĚTE SI CELÝ ON-LINE ROZHOVOR SE ZUZANOU LEDNICKOU

Její jméno si dnes většina spojí hlavně se studiem Najbrt. Lednická začala se studiem spolupracovat v roce 1995, ještě během studií, dnes je jeho uměleckou ředitelkou. O vlastním grafickém studiu prý uvažovala, ale práce v týmu jí prý vyhovuje: "Pracuji i doma, ale potřebuji zpětnou vazbu, kterou ve studiu dostanu okamžitě. Samozřejmě, že občas hodně diskutujeme, které řešení je nejlepší, ale i díky tomu se rychleji dostanu k podstatě a vím, co si chci obhájit a co ne. Je to takový každodenní tréning, který bych doma neměla."

Kromě grafiky odbíhá Zuzana Lednická i k sousedním odvětvím designu, oblíbená a oceňovaná kolekce mojemoje chystá další edici na příští rok a redesign nafukovacích hraček Libuše Niklové značky Fatra bude mít premiéru za týden na Designbloku. Kromě Lednické na redesignu spolupracovali manželé Kozovi a Jan Čapek. "Osobně si určitě pořídím formuli, která vypadá super," doporučila Lednická čtenářům.

Monografie Libuše Niklová

A co je pro ni v práci nejdůležitější? "Pokud cítím, že je tam prostor k diskuzi, pak mě to vyloženě baví a vím, že je to ta skoro nejdůležitější část naší práce. Mě nebaví dělat "krásný design" pro sebe, chci aby se toho klient stal součástí a ideálně to bral hrdě za své, protože jinak je tam něco špatně," uzavřela designérka.

Zajímá vás redesign legendárních nafukovacích hraček Fatra? Podrobnosti o celé kolekci se dočtete ve středeční příloze LN Esprit.

Jan Čapek pro Fatru

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.