26. září 2011 13:42 Lidovky.cz > Relax > Design

Mýtné domky na mostě Legií září novotou

Mýtné brány na mostě Legií prošly rekonstrukcí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné brány na mostě Legií prošly rekonstrukcí. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Dva mýtné domky na pražském mostě Legií byly minulý týden po třech letech rekonstrukce slavnostně odhaleny. Zbylé dva domky budou z důvodu stavebních prací u Národního divadla odhaleny v říjnu.

„Mýtné domky si prošly kompletní rekonstrukcí, kterou si právem zasloužily – včetně jiných neduhů měly dokonce ještě průstřely po kulkách z druhé světové války," řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda, který se zúčastnil slavnostního odhalení.

"Most i domky byly postaveny za doby národního obrození, kdy na stavbu byl záměrně použit kámen v barvě trikolory a tuto barvu můžeme nyní vidět na nově zrekonstruovaných domcích,“ řekl dodal primátor.

Slavnostního odhalení rekonstruovaných bran se zúčastnil i primátor Bohuslav Svoboda.

Slavnostního odhalení rekonstruovaných bran se zúčastnil i primátor Bohuslav Svoboda.

Rekonstrukce mýtných domků byla placena z výnosu reklamy společnosti Veolia Voda. Tato společnost již svojí reklamou platila opravu vodárenské Šítkovské věže u Mánesa. „Máme radost, že jsme přispěli k obnově těchto krásných věží a udělali Prahu zase krásnější,“ řekl Petr Mrkos ze společnosti Veolia Voda.

Rekonstrukci zbrzdili vandalové

Rekonstrukce mýtných domků začala v dubnu roku 2009 s tím, že dokončení bylo plánováno na červenec 2010. Bohužel v únoru téhož roku se téměř dokončené mýtné domky staly útokem vandalů.

ČTĚTE TAKÉ:

Ze všech čtyř byly odcizeny měděné krytiny včetně ozdobných prvků a okapů, rovněž byla poškozena převážná část historických dřevěných krovů, a proto se rekonstrukce prodloužila.

Restaurátorských prací se ujali akademický sochař Antonín Kašpar, Pavel Filip a Petr Werich.

Lidovky.cz