Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na návštěvě v Orcu poprvé: Beton, černá a bílá u LooooX

Design

  7:00
Funkcionalistická budova známá jako Orco na adrese Bubenská 1 se po Designbloku v roce 2010 stala ateliérem pro mnoho designérů, architektů a studií. V nepravidelném seriálu vám představíme ty nejzajímavější z nich. A začneme u toho nejčerstvějšího, showroomu značky LooooX.

Showroom Loooox v Bubenské 1. foto: Martin Zeman - DAtelier.cz

Je vám tento zvláštní název povědomý? Není divu, je totiž prodloužením jména architektonického studia oooox, které letos slaví desáté narozeniny. V roce 2003 ho zakládali studenti architektury Radka a Jakub Valovi a za deset let své existence proslulo čistými realizacemi interiérů, které působí příjemně i díky originalním a vhodným doplňkům.

A právě doplňky jsou důvodem, proč si architekti k dejvickému architektonickému studiu pořídili i showroom a značku Looox. Při každé realizaci se nezabývají pouze její stavební stránkou, ale starají se o komplexní řešení daného prostoru. A k tomu patří nejen nábytek na míru, ale i osvětlení, polštáře, svícny nebo koše na prádlo.

V showroomu najdete betonové vázy, porcelán, polštáře i gumový koš na prádlo.

Pro každý interiér hledá Radka Valová vhodný design po celé Evropě. V České republice sice nějaká nabídka je, ale oblíbené kousky si většinou vozí z Itálie nebo Francie, velmi často také renovuje téměř ztracené skvosty nalezené na starých půdách. Doplňky pak mívají stejně velký ohlas jako rekonstrukce samotné a lidé se ptají, kde mohou to či ono zakoupit. A tak vznikl LooooX.

V showroomu najdete nejoblíbenější kousky Valových, betonové květináče, stolky i vázy, koše na prádlo z recyklovaných pneumatik, mnoho dřeva i svícny z vosku. Vše se nese v tónech bílé, šedivé a černé a minimalistickou atmosféru doplňují obrazy abstraktní brazilské umělkyně žijící Praze Rosy Migliardi.

Vlastní značka a luxusní polštáře

Evropský výběr doplňuje edice luxusních polštářů, které navrhli sami architekti pod novou značkou Looks by oooox. Ta by se časem měla rozrůst, Radka Valová už skicuje zrcadla a další doplňky. "Máme v plánu zabývat se betonem a rádi bychom se vrhli na "floral art" větších rozměrů, řekněme velikosti, která by se dala postavit na zem, opět v kombinaci beton, sklo, proutí, dráty a živé, ale to je hodně do budoucna," prozradila Radka Valová. Ceny v showroomu začínají na velmi dostupných 80 korunách (za betonové květináče).

Značka Looks by oooox začíná u polštářů.

Pokud je vám blízký skandinávský design, industriální styl a surové materiály, bude se vám u Loooox líbit. Showroom mají otevřený každý čtvrtek a pátek od tří do sedmi hodin. Více informací zde.