27. ledna 2017 6:40 Lidovky.cz > Relax > Design

Výstava, ze které se vám zatočí hlava. V Brně vystaví díla Victora Vasarelyho

Na Špilberku chystají výstavu, z níž se může lidem roztočit hlava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Špilberku chystají výstavu, z níž se může lidem roztočit hlava | foto: ČTK

BRNO Výstavu, ze které se návštěvníkům může roztočit hlava, připravuje na únor a následující dva měsíce Muzeum města Brna na hradě Špilberk. Geometrické a kontrastní práce Victora Vasarelyho, francouzského umělce maďarského původu, totiž často obsahují optické klamy a hrátky s perspektivou.

Výstavní síně na Špilberku zaplní přibližně stovka Vasarelyho serigrafií, tedy sítotiskových prací. Pocházejí ze soukromé sbírky Gallery of Art Prague, řekl mluvčí muzea Michael Kalábek.

Victor Vasarely
Vasarelyho dílo ovlivnilo také reklamu, dekorativní umění, módu i architekturu...

Vasarely se narodil v roce 1906 v Pécsi, zemřel v 90 letech v Paříži. Bývá považován za inspirátora a předchůdce op-artu, tedy optického umění, které využívá poznatky z geometrie, fyziognomie a optiky. Vasarelyho dílo ovlivnilo také reklamu, dekorativní umění, módu i architekturu 20. století.

Dosud patří k vyhledávaným a často vystavovaným autorům. V létě jej představí také Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou. Tamní výstavu utvoří jednak 33 serigrafií z fondů Muzea umění v Olomouci, jednak 55 dalších prací z francouzské Fondation Vasarely z Aix-en-Provence. Některé ještě nikdy nebyly vystaveny, informoval nedávno ředitel galerie Aleš Seifert.

Muzeum umění v Olomouci hostilo obsáhlou výstavu z Vasarelyho díla na přelomu let 2007 a 2008. Měla mimořádný ohlas, prohlédlo si ji bezmála 20.000 lidí. V roce 2015 pak muzeum představilo své nové akvizice - Vasarelyho obraz Terek z roku 1951 a dva půl metru velkou tapisérii Harmas z roku 1966.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!