27. dubna 2012 8:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Nad Rožnovem stojí nová Jurkovičova rozhledna

Rozhledna z kamene a dřeva stojí na Karlově kopci nad skanzenem  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozhledna z kamene a dřeva stojí na Karlově kopci nad skanzenem | foto: ČTK

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM (Vsetínsko) V Rožnově pod Radhoštěm dnes byla poprvé představena nová Jurkovičova rozhledna. Stavba vysoká 31 metrů vznikla podle původních plánů slavného architekta Dušana Jurkoviče z roku 1896.

Rozhledna z kamene a dřeva stojí na Karlově kopci nad skanzenem, pro veřejnost bude přístupná od soboty. Lidé, kteří na ni vystoupají, se budou do okolí dívat z plošiny umístěné 19 metrů nad úrovní terénu, řekl mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.

"Veškeré kovářské a klempířské práce a většina tesařských prací včetně detailů byly prováděny ručně za použití starých, dnes již téměř nepoužívaných, pracovních postupů," uvedl Gross. Na stavbu rozhledny bylo použito 200 metrů krychlových kulatiny, barevné řešení rozhledny odpovídá Jurkovičovým stavbám na Pustevnách.

ČTĚTE TAKÉ:

Vybudování rozhledny si vyžádalo 12,2 milionu korun, z toho 8,4 milionu získalo město z evropských dotací, přes dva miliony věnovala Nadace Děti-Kultura-Sport. Rozhledna bude lidem přístupná denně.

Záměr vybudovat rozhlednu v Rožnově vznikl již v 60. letech minulého století, s myšlenkou přišel tehdejší ředitel Valašského muzea v přírodě, jeho záměr však nebyl naplněn. Po 112 letech od vzniku náčrtů připomenul tuto vizi rožnovský etnograf Daniel Drápala, který oslovil vedení rožnovské radnice.

Vytypovalo se několik lokalit, jako nejvýhodnější se jevil kopec Hradisko, na kterém v minulosti stával strážní hrad. Město zde však vlastní pouze malý pozemek, navíc je lokalita archeologickou památkou kolem zbytků bývalého gotického hradu. Město nakonec pro stavbu vybralo Karlův kopec.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Dušan Jurkovič je hlavním představitelem osobité secesní architektury inspirované lidovým stavitelstvím a výtvarným uměním, narodil se v roce 1868 ve slovenské obci Turá Lúka. Na Valašsku, konkrétně ve Vsetíně, působil v letech 1889 až 1899. V tomto období vznikl mimo jiné známý soubor výletních ubytoven Maměnka a Libušín na Pustevnách na Radhošti.

Obě stavby jsou národní kulturní památkou. Rozhlednu navrhl Jurkovič na objednávku turistického spolku ve Valašském Meziříčí, původně měla stát v Brňově u Valašského Meziříčí, na realizaci se však nenašly peníze. Jurkovič v regionu realizoval také lázeňské domy v Luhačovicích, zemřel v roce 1947 v Bratislavě.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLOR KVALITY VE STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč