Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nástěnné umění socialismu ve městech ukazuje výstava v Chomutově

Design

  7:44
Zanikající fenomén nástěnného umění ve veřejném prostoru zachycuje výstava Střepy rozkvětu. V bývalé provozovně pohřebního ústavu v Chomutově uvidí návštěvníci fotografie mozaik, reliéfů a jiného umění, které se v druhé polovině minulého století často objevovalo v severočeských městech. Výstava potrvá do 21. ledna.

Zanikající fenomén nástěnného umění ve veřejném prostoru zachycuje výstava Střepy rozkvětu. V bývalé provozovně pohřebního ústavu v Chomutově uvidí návštěvníci fotografie mozaik, reliéfů a jiného umění, které se v druhé polovině minulého století často objevovalo v severočeských městech. foto: ČTK

Občanské sdružení Kuprospěchu pořizuje fotografie děl z éry socialismu od roku 2007. Podařilo se nashromáždit snímky zhruba 200 děl z Ústeckého kraje. „Vydali jsme i brožurku, kde je čtyřicet fotografií, a na samotné výstavě je dvacet nejlepších,“ řekl Petr Karásek ze sdružení.

Autoři se snažili zachytit pestrost témat i užití od mozaiky přes reliéfy a plastiky. „Chtěli jsme, aby to bylo komplexní. Ačkoliv témata se do jisté míry opakují, nejsou to jen stalinistické motivy, které dominovaly 50. letům, ale i univerzální odkazy k míru, přátelství,“ uvedl Karásek. Období je ohraničeno od 50. let do konce 80. let 20. století. „Ani předtím ani potom už se takové umění nedělalo,“ řekl Karásek.

Zanikající fenomén nástěnného umění ve veřejném prostoru zachycuje výstava...
Zanikající fenomén nástěnného umění ve veřejném prostoru zachycuje výstava...

Zatímco dnes podle Karáska už nástěnné umění ve veřejném prostoru téměř nevzniká, socialismus byl na tento druh umění bohatý. Na výstavě si mohou návštěvníci prohlédnout díla, která ještě existují, i ta, které překrylo zateplení nebo je radní a soukromí vlastníci objektů nechali odstranit. K vidění jsou tak fotografie mozaiky na budově ústeckého magistrátu od Miroslava Houry, která je jednou z největších v Evropě, snímky obří fresky slunce, jež byla na obchodním domě Prior v Chomutově, nebo ještě existující dílo od světoznámého umělce Zdeňka Sýkory. To se nachází v Litvínově na sídlišti, jeho význam si většina obyvatel podle Karáska nejspíše ani neuvědomuje.

Většina radnic vnímá tato díla spíše jako relikt doby minulé a významnou péči jim nevěnuje. Výjimkou je zřejmě Most, kde mají zpracovaný katalog. „Výstava není vzpomínáním na tu dobu, chceme jen zachytit umělecký fenomén, kterému se pozornost nedává vůbec a nadále neustále mizí z ulic,“ podotkl Karásek.

Výstava se koná ve věžáku v Palackého ulici, kde je prostor bývalé provozovny pohřebního ústavu. Žádnou spojitost však užívání prostoru v minulosti se současnou výstavou podle Karáska nemá.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat