Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

NEJ česká architektura podle Pavla Hniličky

Design

  7:00
PRAHA - V lákavém designu studia Najbrt právě vyšla 11. ročenka české architektury. Jejím editorem byl tentokrát architekt Pavel Hnilička, který se při svém výběru 33 staveb řídil kritérii antického stavitele Vitruvia – pevnost, krása, účelnost.

Bytový dům Ostravská brána v Ostravě, Tomáš Pilař, Ladislav Kuba – Kuba Pilař architekti, 2008-2010 foto: Metrostav

Celou třetinu ročenky tentokrát tvoří veřejné stavby. Z nich Pavel Hnilička nejvíce chválí nové náměstí v Havlíčkově Brodě, tržnici v Novém Jičíně a Obecní úřad v Lukovečku. Z bytových domů si cení především dvou realizací v Ostravě - polyfunkční budovy Elstav a bytového domu Ostravská brána.

Ročenka české architektury 2009 - 2010

Pavel Hnilička se před časem proslavil knihou Sídelní kaše, která byla výsledkem jeho postgraduálního studia ve švýcarském ateliéru Dietmara Eberleho. Termín sídelní kaše vznikl z překladu německého Siedlungbrei a představuje rozlezlou bezkoncepční výstavbu.

Hnilička v našem prostředí mezi prvními poukázal na to, že takové stavění představuje závažný problém. Dnes kromě jiného navrhuje územní plány pro několik obcí v okolí Prahy, které jsou syndromem sídelní kaše nejvíce postiženy.

Polyfunkční dům Elstav v Ostravě, Tomáš Bindr, Jan Zelinka – Atelier 38, 2008-2009

Cílem ročenky české architektury je pravidelně informovat o aktuální situaci a vývoji oboru nejen odbornou, ale především laickou veřejnost a přinášet podněty k inspiraci a veřejné diskusi. Jako stručný přehled soudobé české architektonické scény může ročenka sloužit i zahraničním čtenářům, neboť ročenka vychází dvoujazyčně.

Výběr staveb do této reprezentativní publikace provádí vždy jedna osobnost z prací nabídnutých vyzvanými architekty. Pavel Hnilička letos vybíral z dvou set staveb, z nichž stovku osobně navštívil.

Malířský ateliér v Praze, Jiří Pelcl – Atelier Pelcl, 2009

Kniha se skládá ze tří kapitol. První z nich Stavby prezentuje 33 vybraných a typologicky rozmanitých objektů. V kapitole Názor hovoří kunsthistorik Jiří Ševčík s architektkou a laureátkou státní ceny Alenou Šrámkovou.

Třetí kapitola Faktografie přináší přehled událostí v architektuře (vybrané akce komentoval Adam Gebrian), statistické přehledy (stavebnictví, bytová výstavba, nemovitosti), ocenění vybraných osobností (V. Rudiš, V. H. Pardyl) za celoživotní dílo a výsledky vybraných celostátních soutěží a projektových soutěží spolupořádaných Českou komorou architektů. Faktografickou kapitolu uzavírá seznam literatury vydané za uplynulé období (vybrané tituly doporučila Klára Benešovská).

Obecní úřad v Lukovečku, Svatopluk Sládeček, Daniela Babičková – New Work, 2008-2009

Rozhovor s Pavlem Hniličkou i profil laureátky státní ceny za architekturu Aleny Šrámkové najdete 4. května v novém Espritu.

Fakta

Vydavatel: Prostor – architektura, interiér, design, o. p. s.

Výběr staveb a úvodní text: Pavel Hnilička

Produkce: Dagmar Vernerová

Překlad: Veronika Hanušová, jazykové konzultace: Luis Marques, Sarah Louise Robertson-Glasgow

Grafické řešení: Petr Štěpán / Studio Najbrt

Rozsah: 216 stran, v hlavní kapitole 33 staveb (více než 300 fotografií a plánů)