Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

NEJ česká architektura podle Pavla Hniličky

Bytový dům Ostravská brána v Ostravě, Tomáš Pilař, Ladislav Kuba – Kuba Pilař architekti, 2008-2010 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bytový dům Ostravská brána v Ostravě, Tomáš Pilař, Ladislav Kuba – Kuba Pilař architekti, 2008-2010 | foto: Metrostav

PRAHA V lákavém designu studia Najbrt právě vyšla 11. ročenka české architektury. Jejím editorem byl tentokrát architekt Pavel Hnilička, který se při svém výběru 33 staveb řídil kritérii antického stavitele Vitruvia – pevnost, krása, účelnost.

Celou třetinu ročenky tentokrát tvoří veřejné stavby. Z nich Pavel Hnilička nejvíce chválí nové náměstí v Havlíčkově Brodě, tržnici v Novém Jičíně a Obecní úřad v Lukovečku. Z bytových domů si cení především dvou realizací v Ostravě - polyfunkční budovy Elstav a bytového domu Ostravská brána.

Ročenka české architektury 2009 - 2010

Pavel Hnilička se před časem proslavil knihou Sídelní kaše, která byla výsledkem jeho postgraduálního studia ve švýcarském ateliéru Dietmara Eberleho. Termín sídelní kaše vznikl z překladu německého Siedlungbrei a představuje rozlezlou bezkoncepční výstavbu.

Hnilička v našem prostředí mezi prvními poukázal na to, že takové stavění představuje závažný problém. Dnes kromě jiného navrhuje územní plány pro několik obcí v okolí Prahy, které jsou syndromem sídelní kaše nejvíce postiženy.

Polyfunkční dům Elstav v Ostravě, Tomáš Bindr, Jan Zelinka – Atelier 38, 2008-2009

Cílem ročenky české architektury je pravidelně informovat o aktuální situaci a vývoji oboru nejen odbornou, ale především laickou veřejnost a přinášet podněty k inspiraci a veřejné diskusi. Jako stručný přehled soudobé české architektonické scény může ročenka sloužit i zahraničním čtenářům, neboť ročenka vychází dvoujazyčně.

Výběr staveb do této reprezentativní publikace provádí vždy jedna osobnost z prací nabídnutých vyzvanými architekty. Pavel Hnilička letos vybíral z dvou set staveb, z nichž stovku osobně navštívil.

Malířský ateliér v Praze, Jiří Pelcl – Atelier Pelcl, 2009

Kniha se skládá ze tří kapitol. První z nich Stavby prezentuje 33 vybraných a typologicky rozmanitých objektů. V kapitole Názor hovoří kunsthistorik Jiří Ševčík s architektkou a laureátkou státní ceny Alenou Šrámkovou.

Třetí kapitola Faktografie přináší přehled událostí v architektuře (vybrané akce komentoval Adam Gebrian), statistické přehledy (stavebnictví, bytová výstavba, nemovitosti), ocenění vybraných osobností (V. Rudiš, V. H. Pardyl) za celoživotní dílo a výsledky vybraných celostátních soutěží a projektových soutěží spolupořádaných Českou komorou architektů. Faktografickou kapitolu uzavírá seznam literatury vydané za uplynulé období (vybrané tituly doporučila Klára Benešovská).

Obecní úřad v Lukovečku, Svatopluk Sládeček, Daniela Babičková – New Work, 2008-2009

Rozhovor s Pavlem Hniličkou i profil laureátky státní ceny za architekturu Aleny Šrámkové najdete 4. května v novém Espritu.

Fakta

Vydavatel: Prostor – architektura, interiér, design, o. p. s.

Výběr staveb a úvodní text: Pavel Hnilička

Produkce: Dagmar Vernerová

Překlad: Veronika Hanušová, jazykové konzultace: Luis Marques, Sarah Louise Robertson-Glasgow

Grafické řešení: Petr Štěpán / Studio Najbrt

Rozsah: 216 stran, v hlavní kapitole 33 staveb (více než 300 fotografií a plánů)

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!