Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejlepší česká novostavba v historickém prostředí? Liberecká galerie

Design

  20:39
Cenu Klubu za starou Prahu za nejlepší novostavbu v historickém prostředí dnes dostal depozitář Oblastní galerie v Liberci, který vyrostl v sousedství tamních městských lázní. Samotné lázně z roku 1902 se po dvouleté rekonstrukci změnily na galerii výtvarného umění, otevírat se bude už 26. února. Depozitář navrhl tým, který tvořili Karel Novotný, Jiří Buček, Petr Čihák, Jan Duda, Jana Hlavová a Filip Horatschke.

Vítězná liberecká galerie foto: ČTK

"Městské lázně stojí v jedné z nejkrásnějších čtvrtí České republiky, vzniklých v éře pozdního historismu a rané secese na přelomu 19. a 20. století," uvádí členové klubu. I když stavba lázní je formálně bohatou architekturou, autoři depozitáře se rozhodli pro přísnou formu jednoduchého hranolu. "Zvolili však pro tento strohý tvar správné měřítko a správně ho též umístili do uliční čáry, vzdor jiným úvahám, které doporučovaly depozitář jakoby schovat do hloubky pozemku," říká předseda poroty Rostislav Švácha.

Oblastní galerie v Liberci

Klub Za starou Prahu dnes vyhlásil vítěze ceny podesáté. Soutěží chce mimo jiné přispívat k dialogu mezi památkáři a architekty, jejichž úsilí někdy zdánlivě podle obecně sdíleného názoru jde proti sobě. Klub oceňuje stavby, které podle něj nenarušují historické prostředí, vynikají hodnotnou architekturou a kultivují své okolí.

Cenu může dostat autor stavby z celé republiky, nikoliv jen z Prahy. Porotu ceny tvoří 21 členů výboru klubu, který si říká Domácí rada. Letos rada diskutovala o 12 stavbách, do finále se jich dostalo šest. Nominaci mělo také Divadlo na Orlí v Brně, rodinný dům s ordinací v Holešově, Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži, polyfunkční dům v Mohelnici a dostavba hotelu Arigone v Olomouci.

Praha se mezi finalisty nedostala

V letošním ročníku převažovaly stavby z Moravy; Čechy ve finále reprezentoval vítězný Liberec, Praha neměla žádné zastoupení. "Třebaže stavební výroba v České republice prochází krizí, na počtu uchazečů o cenu to znát nebylo. V architektonickém řešení staveb pro historické prostředí, respektive těch zdařilých, se asi neobjevily žádné výrazně nové trendy, ale v rámci těch zavedených si architekti počínají invenčně a nápaditě," konstatuje Švácha.

Historická budova lázní v Liberci byla léta prázdná a město pro ni hledalo využití. Rekonstrukce budovy a dostavba depozitáře stály 360 milionů korun a z velké části je zaplatily evropské fondy. Oblastní galerie v Liberci se do nových prostor stěhuje po 60 letech. V novém sídle získá mimo jiné víc výstavních prostor.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat