Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejlepší design roste v lese

Design

  7:00
PRAHA - Letošní výroční veletrh designu v Miláně, padesátý Salone del Mobile, jasně ukázal, že jedním z nejžhavějších trendů je dřevo. Ale pozor: kromě židlí a stolů můžete mít letos dřevěné brýle či obal na iPhone.

Dřevěný obal na iPod. foto: www.grovemade.com

"Navzdory jménům připomínajícím řecké pastýře (Polystyren, Fenoplast, Polyvinyl, Polyetylen) je umělá hmota substancí bytostně alchymickou…," upozornil v 50. letech 20. století francouzský filosof Roland Barthes a pokračoval: "Luxusní předmět je vždy vázán k zemi, vždy vytříbeně upomíná na svůj nerostný či živočišný původ na přírodu, jíž je jen určitou aktualizací. Umělá hmota je bezvýhradně pohlcena svým využitím: nakonec budeme vynálezat předměty jen pro potěšení z jejich užívání. Hierarchie substancí je zrušena, všechny jsou nahrazeny substancí jedinou: celý svět může být zplastičněn, včetně života samého, protože se začínají vyrábět už i umělé srdeční chlopně!"

Firma Miniot.

Tento citát si od filozofa letos vypůjčil i designér Jiří Pelcl. Umístil jej na pozvánku zvoucí na prezentaci své nové kolekce v rámci Milánského veletrhu. Podstatou kolekce Luxury Dwelling totiž byly výhradně luxusní substance. Například knihovnu designér navrhl z polínek dřeva.

Knihovna Jiřího Pelcla z kolekce Luxury Dwelling.

Z přírodních materiálů letos tvořil i někdejší zarputilý milovník plastu Philip Stark. Ve spolupráci s Quitlletem vytvořil židli s dřevěnou podnoží a sedákem z různých ekologických materiálů – vybírat lze mezi lnem, konopím a bambusem. Další milovník plastů, Konstantin Grcic, zase pro firmu Magis rozvedl téma klasické "pianové" židle. Dřevo kombinoval s kovem.

Dřevěné rádio od firmy Lexon.

Někteří designéři dřevo důmyslně tvarují a kombinují s dalšími materiály (nejčastěji kovem a plastem), jiní volí minimalistické tvary a staví na přírodní struktuře ušlechtilé substance. Základem úspěchu je samozřejmě dokonalé řemeslné zpracování. Mezi špičky oboru patří jednoznačně holandská firma Miniot, která vyrábí dřevěné obaly na iPhone i iPad. Jejich obaly jsou vyrobeny z jediného kusu dřeva, a to včetně tlačítek hlasitosti!

Bambusový obal na iPhone. 

Další hvězdou dřevěného designu je francouzská firma Waiting For The Sun, která dobyla Paříž svými dřevěnými brýlemi.

Dřevěné brýle.