Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Největší problém ČR? Myslíme si, že se máme špatně, říká urbanistka

Design

  17:30
Minulý týden proběhla vernisáž zajímavého projektu Myslet město/ městské strategie mezi kontrolou a laissez-faire. Výstavu má na svědomí kurátorka Lucie Stejskalová a v on-line rozhovoru se čtenáři Lidovek.cz potvrdila, že největším problémem Čechů je věčná nespokojenost.

Jeriha foto: Archiv autorky

"Největším problémem... Možná fakt, že si stále mnoho občanů myslí, že se nemáme dobře. Pokud se budeme poměřovat v globálním měřítku s jinými státy, mám pocit, že žít v ČR není vůbec špatné," řekla Stejskalová.

Jaký je recept na zlepšení českého veřejného prostoru? Aktivita a iniciativa. "Co vás v Praze nejvíc trápí? Co byste chtěli změnit? Můžete se zapojit aktivně skrze občanské iniciativy (Auto*mat, Letná Sobě, Živé město, atd.) nebo zrealizovat vlastní projekt (např. Guerilla gardening v Plzni). Praha potřebuje aktivní občany," dodala kurátorka.

ZDE SI PŘEČTĚTE CELÝ ON-LINE ROZHOVOR

Stejskalová se tématem městského plánování zabývala už při studiích na Katedře dějin umění a estetiky VŠUP, z magisterské práce se však zrodil dlouhodobý projekt, který vyústil v právě probíhající výstavu Myslet město: mezi kontrolou a laissez-faire. Cílem celého projektu je otevřít mezioborovou diskuzi o flexibilním plánování měst. Expozice výstavy představuje současné městské strategie deseti světových měst. V rámci promítání na sedmi plátnech je rozvedeno pět hlavních témat: možnosti urbánního plánování, způsoby zapojení veřejnosti, plánování s respektem ke kontextu místa, měřítku a času. Tato témata jsou rozvedena na příkladech z Curitiby, Kodaňe, Paříže, Bilbaa, Barcelony, Teheránu, Curychu, Lagosu, Sao Paula. 

Hardbrucke

V rámci výstavy jsou přichystené i přednášky a debaty a výsledky budou shrnuty v knize, která by měla vyjít v září. Myslet město: mezi kontrolou a laissez-faire můžete shlédnout v Galerii VŠUP do 8. června.

Tu je možné shlédnout do 8. června v Galerii VŠUP, v rámci výstavy je nachystáno i několik přednášek i diskuzí. 

Záběr z vernisáže

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!