Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nepříjemná křižovatka? I.P.Pavlova brzy příjemně překvapí

Design

  7:00
Už koncem příštího týdne, na přelomu července a srpna, oživí rušnou křižovatku u náměstí I.P.Pavlova pouliční festival plný koncertů, workshopů a trhů. Za projektem stojí Centrum středoevropské architektury (CCEA).

Magistrála v novém foto: CCEA

Projektu Magistrála – Nová pražská třída se CCEA aktivně věnuje od roku 2010. Letos se organizátoři rozhodli diskutovat projekt s veřejností skrze Otevřenou scénu na nejfrekventovanějším místě severojižní spojky I. P. Pavlova. „Testujeme její novou podobu!“ říká architekt Igor Kovačević, jeden z organizátorů projektu. „Dlouhodobě usilujeme o změnu magistrály na prostředí, kde se mísí auta, chodci, cyklisti, autobusy či tramvaje, kde jsou přes cestu přechody, kde jsou vysazeny stromy, instalovány lavičky, parter je zaplněn bary, restauracemi, obchody, galeriemi i novými veřejnými městskými stavbami,“ vysvětluje architekt.

Otevřenou scénu zahájí 26. července výtvarná performance Patrika Hábla, který skrze velkoplošnou malbu vytvoří nové prostředí – prostředí pro spontánní činnosti. Malba po skončení akce zůstane na místě jako stopa „nové třídy“.

Během dvou týdnů se můžeme těšit třeba na kurzy jógy, workshop fotografování města, půjčovnu kol, bleší trh i market zaměřený na design, turnaj šachový i ve stolním fotbale, mnoho koncertů a happeningů a velký prostor dostanou i akce pro děti.

„Chceme dát prostor pro spontaneitu, ulice může žít vlastním životem i bez organizovaných zásahů. Jen je potřeba vytvořit podmínky,“ říká o programu spoluorganizátorka akce Yvette Vašourková z CCEA, „proto vyzýváme i širokou veřejnost, aby se přihlásila a podpořili naše snažení, třeba vlastním uměleckým vystoupením.“ Více o Otevřené scéně  a podrobný program se dozvíte zde.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....