Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nová sklenička Becherovky? Inspiroval mě achát, říká designér

Design

  13:08
Designéři se už počtvrté utkali v kamarádské bitvě o novou podobu skleničky Becherovka. Letos se lidem nejvíc líbil kontrastní kousek od mladého a talentovaného designéra Adama Turečka, který v on-line rozhovoru prozradil, jaký příběh za skleničkou stojí.

Nová sklenice Becherovky od Adama Turečka

Absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové ve svém návrhu vsadil na kontrasty, na vnější archetypální tvar sklenice reaguje rozkrystalizovaný vnitřek plný zlomů a prasklin. "Myslím, že člověk je obrazně houba, která nasává celé své okolí a ukládá a komprimuje všechny informace ať už záměrně nebo podvědomě," popsal zdroje své inspirace Tureček a dodal: "Náhodou jsem si byl prohlédnout jakousi výstavů kamenů a acháty, které tam měli, mě navedly."

Adam Tureček

Turečkova sklenice letos zvítězila v konkurenci 172 návrhů, odborná porota v čele s Bořkem Šípkem nejdříve vybrala 5 finalistů a o úplném vítězi rozhodovalo veřejné hlasování na internetu. Desetitisíce skleniček Adama Turečka v následujících týdnech vyrobí čeští skláři z Crystal Bohemia a zhruba za půl roku si ji budete moci pořídit k litrovému balení Becherovky. Všechny finálové práce jsou v těchto dnech vystavené v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.

Sklo, grafika i experiment

Adam Tureček je spoluzakladatelem studia AAKKFOREVER, které tvoří spolu s Kristinou Ambrozovou a kromě produktového designu je proslavila grafika, mají na svědomí třeba grafiku kolekce Ahoy Sailor návrhářek ze Sisterconspiracy (on-line rozhovor nejen o módě si přečtěte zde), vizuální styl TRICAFE nebo nejnovější Snack magazín. Bude se teď talentovaný designér orientovat na sklo? "Sklem se výrazněji zabývat zatím nehodlám i když... kdo ví? Nejraději navrhuji něco , kde je prostor pro experimentován," vysvětlil.

"Designérský sen je malá továrnička, kde se dá vyrobit cokoliv, co si vymyslím a někdo, kdo ty věci prodá těm, co je budou chtít za cenu, aby továrnička nemusela propustit zaměstnance včetně designéra," uzavřel Adam Tureček.

Jeho práci ve studiu AAKKFOREVER můžete sledovat ZDE, doporučujeme i jejich projekt Do It Yourself. O soutěži Becherovka - Pohár českých designérů se dozvíte více ZDE.

PŘEČTĚTE SI CELÝ ON-LINE ROZHOVOR

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...