5. února 2014 13:08 Lidovky.cz > Relax > Design

Nová sklenička Becherovky? Inspiroval mě achát, říká designér

Nová sklenice Becherovky od Adama Turečka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová sklenice Becherovky od Adama Turečka |

Designéři se už počtvrté utkali v kamarádské bitvě o novou podobu skleničky Becherovka. Letos se lidem nejvíc líbil kontrastní kousek od mladého a talentovaného designéra Adama Turečka, který v on-line rozhovoru prozradil, jaký příběh za skleničkou stojí.

Absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové ve svém návrhu vsadil na kontrasty, na vnější archetypální tvar sklenice reaguje rozkrystalizovaný vnitřek plný zlomů a prasklin. "Myslím, že člověk je obrazně houba, která nasává celé své okolí a ukládá a komprimuje všechny informace ať už záměrně nebo podvědomě," popsal zdroje své inspirace Tureček a dodal: "Náhodou jsem si byl prohlédnout jakousi výstavů kamenů a acháty, které tam měli, mě navedly."

Adam Tureček

Adam Tureček

Turečkova sklenice letos zvítězila v konkurenci 172 návrhů, odborná porota v čele s Bořkem Šípkem nejdříve vybrala 5 finalistů a o úplném vítězi rozhodovalo veřejné hlasování na internetu. Desetitisíce skleniček Adama Turečka v následujících týdnech vyrobí čeští skláři z Crystal Bohemia a zhruba za půl roku si ji budete moci pořídit k litrovému balení Becherovky. Všechny finálové práce jsou v těchto dnech vystavené v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.

Sklo, grafika i experiment

Adam Tureček je spoluzakladatelem studia AAKKFOREVER, které tvoří spolu s Kristinou Ambrozovou a kromě produktového designu je proslavila grafika, mají na svědomí třeba grafiku kolekce Ahoy Sailor návrhářek ze Sisterconspiracy (on-line rozhovor nejen o módě si přečtěte zde), vizuální styl TRICAFE nebo nejnovější Snack magazín. Bude se teď talentovaný designér orientovat na sklo? "Sklem se výrazněji zabývat zatím nehodlám i když... kdo ví? Nejraději navrhuji něco , kde je prostor pro experimentován," vysvětlil.

"Designérský sen je malá továrnička, kde se dá vyrobit cokoliv, co si vymyslím a někdo, kdo ty věci prodá těm, co je budou chtít za cenu, aby továrnička nemusela propustit zaměstnance včetně designéra," uzavřel Adam Tureček.

Jeho práci ve studiu AAKKFOREVER můžete sledovat ZDE, doporučujeme i jejich projekt Do It Yourself. O soutěži Becherovka - Pohár českých designérů se dozvíte více ZDE.

PŘEČTĚTE SI CELÝ ON-LINE ROZHOVOR

terTereza Houdková

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.