Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Muži nežádají o ruku jen ženy. Česká designérka vytvořila zásnubní prsten pro gaye

Zásnubní prsten pro muže foto: Adéla Havelková

Česká designérka Kristýna Malovaná se během pandemie pustila do návrhu prvního českého zásnubního prstenu pro gaye.
  5:00

První český zásnubní prsten pro muže, kteří milují jiné muže, je na světě. Vytvořila ho česká designérka Kristýna Malovaná, kterou už nebavilo, že se o manželství pro homosexuály přestalo mluvit v takové míře, jakou by zasloužilo. Tak se zrodil nápad vytvořit zásnubní prsten pro muže.

Zásnubní prsten pro muže
Zásnubní prsten pro muže

Do masivnějšího, ale jednoduchého kroužku nevložila designérka diamant, ale spinel. „Spinel nosil i Karel IV. na svatováclavské koruně, byl výsadou králů a svou krásou se vyrovná i safíru. Jeho krásy a vlastností si cenili i Indové. Přišlo mi to symbolické. Když už jsem měla možnost jako první vytvořit zásnubní prsten pro muže, kteří milují muže, chtěla jsem, aby to nebyl ledajaký kámen,“ vysvětluje designérka.

A dodává: „Láska je individuální věc, a tak bychom měli mít všichni stejnou možnost ji projevovat svobodně. Chyběl mi na trhu zásnubní prsten pro gaye, což pro mě byla výzva, vytvořit produkt, který tu evidentně chybí a měl by existovat.“ 

Kristýna Malovaná

  • Absolvovala UMPRUM, ateliér design výrobků, pod vedením prof. Jana Němečka a prof. Michala Froňka (2012).
  • Za svoji práci obdržela několik ocenění. Byla několikrát nominována na cenu Czech Grand Design v kategorii Designér šperku roku. Dále byla několikrát nominována v rámci Designbloku v kategorii Nejlepší kolekce šperků. 
  • Představila se na několika mezinárodních veletrzích a výstavách, jako je Salone del Mobile, Itálie (Miláno), DMY Berlin, český Designblok v Praze a výstavou v New Yorku v roce 2018. 

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...