Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

OBRAZEM: Graffiti nebo architektura? Posuďte sami

Design

  7:00
Musí být graffiti vždy architektuře na obtíž? V Austrálii vznikl dům The Hive, který problém writeři vs. fasáda řeší velmi originálním způsobem.

Apartmány The Hive posunují graffiti do jiného levelu. foto: Zvi Belling

Když architekt z kanceláře ITN Zvi Belling navrhoval bytový dům, ve kterém měl v budoucnu sám bydlet, přirozeně myslel i na to, aby výsledná stavba nějakým způsobem odpovídala jeho osobnosti. Jako velký fanoušek graffiti, street artu a hip hopu pak ve svém architektonickém studiu prosadil projekt Hip Hop Buildings a prvním výsledkem je právě The Hive Apartments. 

Poslední písmeno E udává charakter vchodu.

Betonová lehce sci-fi čtyřpatrová budova s výrazným nápisem HIVE na boku stojí v centru Melbourne a vznikla spoluprácí architekta s výrazným australským writerem Prowlou (Rock Da City Crew). Symbolika graffiti je zachována na celé fasádě v podobě různých pruhů a šipek, stejně je tomu tak i v interiéru.

Realizace se dočkala velkého úspěchu jak u obyvatel sousedních domů, tak u odborníků a proběhla všemi uznávanými servery, které se zabývají architekturou. Zvi Belling Lidovkám prozradil, že už se pomalu rodí i druhá stavba projektu Hip Hop Buildings, jejíž vizualizaci můžete vidět na obrázku níže. Jmenuje se End to End a má jít o kancelářskou budovu. Máme se tedy na co těšit.

Druhá stavba projektu Hip Hop Buildings

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...