Mluvčí muzea Renáta Fifková dnes uvedla, že mezi vystavenými díly jistě návštěvníky zaujme rozsáhlý cyklus ilustrací Dantovy Božská komedie. Na výstavě jsou představeny také oblíbené autorovy náměty, mezi které patřil také kůň, pradávný symbol ušlechtilosti a síly. „Dokladem je prezentovaná část série Dalineanští koně ze začátku 70. let 20. století. Jde původně o soubor 25 kolorovaných litografií inspirovaných převážně antickými mýty, středověkými legendami a díly slavných malířů, například Leonarda da Vinci, Diega Velázqueze nebo Eugéna Délacroixe,“ uvedla mluvčí muzea.
K výstavě připravilo muzeum i doprovodné programy pro základní školy. Žáci 7. až 9. ročníků se v nich mohou podle zástupců muzea seznámit s principy surrealistického umění. „Prostřednictvím zážitkových programů se dotknou tenkých hranic mezi snem, skutečností a optickým klamem a vyzkoušejí si vlastní tvorbu,“ doplnil ředitel muzea Břetislav Holásek.
Nechybí ani Chochola
Soubor Dalího děl je na výstavě doplněn fotografiemi Václava Chocholy (1923 - 2005), osobnosti české fotografie, oscilující mezi výtvarným uměním, dokumentem a žánrovou reportáží, který Dalího zachytil v roce 1969 v Paříži.
Salvádor Dalí, katalánský rodák, se za více než 60 let své umělecké tvorby věnoval malbě, kresbě, plastice i fotografii, navrhoval divadelní scény a kostýmy, ilustroval knihy a zasáhl také do filmového oboru. Dalího díla jsou proslulá kombinací fantastických snových motivů s brilantním kreslířským a malířským projevem, jenž byl inspirován díly starých mistrů. Dalí zemřel ve Španělsku v roce 1989.