Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Design

Česká vlna se likviduje v ohni. V historii jsme přitom byli vlnařskou velmocí, říká módní návrhářka

Módní návrhářka Linda Havrlíková | foto: David Turecký

Premium Doporučujeme
Česko patří k největším zpracovatelům ovčí vlny v Evropě. Tuzemské firmy však využívají výhradně tu z dovozu. To se snaží změnit módní návrhářka Linda Havrlíková (30), jež na své samotě u lesa šije z vlny oveček, které jí spásají zahradu. „Chci ukázat, že z kvalitní lokální vlny mohou vznikat krásné věci,“ říká.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Byl to jeden z těch krásných zimních dní, kdy se slunce odráží v čerstvě napadaném sněhu. Za módní designérkou Lindou Havrlíkovou jsem jela přes pohádkovou brdskou krajinu vzbuzující melancholii a místy až patos. K jejímu statku s vodním mlýnem a několika desítkami domácích zvířat vedla neoznačená polní cesta. Neobyčejné stavení, na které byste bez znalosti přesné adresy narazili asi jen náhodou, se zjevilo po krátkém průjezdu lesem s bíle obalenými stromy.

Za plotem štěkal bernardýn, kterého po mém příjezdu módní návrhářka, oblečená v jednom ze svých vlněných kabátků, uklidnila jednoduchým povelem. „Pokud byste pak nemohla s autem vyjet, máme tu na to speciální zařízení. Traktor,“ směje se Linda Havrlíková, když mi ukazuje zasněžený pozemek o několika hektarech. 

Na něm volně běhají ovečky nebo slepice a v blízkém chlévě má designérka dvě krávy a jedno obrovské a překvapivě společenské prase. „Jsem tady zatím dva roky a společně s mým tatínkem se to tu snažím dávat dohromady,“ osvětluje návrat do svého rodného domu, pro módní návrhářku vcelku atypického působiště. „Je tady sice spousta práce, ale už si nějak nedokážu představit, že bych se vrátila do města,“ doplňuje.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...