Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Česká vlna se likviduje v ohni. V historii jsme přitom byli vlnařskou velmocí, říká módní návrhářka

Módní návrhářka Linda Havrlíková | foto: David Turecký

Premium Doporučujeme
Česko patří k největším zpracovatelům ovčí vlny v Evropě. Tuzemské firmy však využívají výhradně tu z dovozu. To se snaží změnit módní návrhářka Linda Havrlíková (30), jež na své samotě u lesa šije z vlny oveček, které jí spásají zahradu. „Chci ukázat, že z kvalitní lokální vlny mohou vznikat krásné věci,“ říká.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Byl to jeden z těch krásných zimních dní, kdy se slunce odráží v čerstvě napadaném sněhu. Za módní designérkou Lindou Havrlíkovou jsem jela přes pohádkovou brdskou krajinu vzbuzující melancholii a místy až patos. K jejímu statku s vodním mlýnem a několika desítkami domácích zvířat vedla neoznačená polní cesta. Neobyčejné stavení, na které byste bez znalosti přesné adresy narazili asi jen náhodou, se zjevilo po krátkém průjezdu lesem s bíle obalenými stromy.

Za plotem štěkal bernardýn, kterého po mém příjezdu módní návrhářka, oblečená v jednom ze svých vlněných kabátků, uklidnila jednoduchým povelem. „Pokud byste pak nemohla s autem vyjet, máme tu na to speciální zařízení. Traktor,“ směje se Linda Havrlíková, když mi ukazuje zasněžený pozemek o několika hektarech. 

Na něm volně běhají ovečky nebo slepice a v blízkém chlévě má designérka dvě krávy a jedno obrovské a překvapivě společenské prase. „Jsem tady zatím dva roky a společně s mým tatínkem se to tu snažím dávat dohromady,“ osvětluje návrat do svého rodného domu, pro módní návrhářku vcelku atypického působiště. „Je tady sice spousta práce, ale už si nějak nedokážu představit, že bych se vrátila do města,“ doplňuje.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Mohlo by vás zajímat