28. srpna 2015 6:27 Lidovky.cz > Relax > Design

Plzeň v září mimořádně otevře další nepřístupný Loosův interiér

Loosův interiér na Klatovské 12 v Plzni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loosův interiér na Klatovské 12 v Plzni | foto: Václav Šváb, Plzeň 2015

Pro veřejnost se v Plzni 5. září výjimečně otevře cenný prvorepublikový interiér od architekta Adolfa Loose na Klatovské třídě 19. Město byt otevře při příležitosti Dnů evropského dědictví. Na prohlídky je třeba koupit si vstupenky za 30 korun, řekla Helena Prokopová z městské organizace Plzeň-TURISMUS.

Interiér navržený Loosem v 30. letech 20. století je unikátní nejen dochovanými místnostmi, odehrála se v něm i důležitá část plzeňské historie. Po nucené emigraci rodiny původního majitele využíval byt od roku 1941 jako pracovnu vojenský velitel Plzně Georg von Majewski. V bytě 6. května 1945 odevzdal do rukou americké armády kapitulaci posádky wehrmachtu a pak na místě spáchal sebevraždu. V bývalém bytě podnikatele Huga Semlera v prvním patře domu se zachovala jídelna, salon a hudební salonek. 

Loosův interiér na Klatovské 12 v Plzni

Loosův interiér na Klatovské 12 v Plzni

„Zvláštností interiéru na Klatovské 19 je užití mramorového obkladu fantastiko s výrazným černobílým žilkováním, připomínajícím fantastické bytosti,“ uvedla Prokopová. Stěžejní je hlavně hudební pokoj. Podle expertů je nejspíš poslední z Loosových prací v Plzni, patří však do nejvýznamnějšího souboru Loosových realizací v celé Evropě.

Interiéry navržené Loosem jsou v Plzni jedním z nových turistických lákadel města. Na prohlídky se mohou lidé objednat do Loosových interiérů na Klatovské 12, v Bendově 10 a v Brummelově domě v Husově 58.

Loosův interiér na Klatovské 12 v Plzni

Loosův interiér na Klatovské 12 v Plzni

Dům na Klatovské 19 využívala včetně Loosova interiéru od skončení války do roku 1993 armáda. Ministerstvo obrany převedlo celý dům na město bezúplatně v roce 2005 s podmínkou, že ho Plzeň opraví a bude využívat pro služby obyvatel. Město změnilo plány na využití, zatím ale s celkovou opravou odhadovanou na více než 90 milionů korun ani nezačalo. Nyní radnice vyjednání s ministerstvem o dalším postupu.

Komentované prohlídky bytu na Klatovské 19 se konají 5. září od 10:00 do 12:00 a od 13:30 do 16:30, kdy odchází poslední skupina. Vstupenky lze koupit prostřednictvím portálu www.plzenskavstupenka.cz či v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!